Trzy wydarzenia w jednym. Zapraszamy na konferencję Euro-Trans 2022

Eurotrans

Po raz pierwszy na UG. Zapraszamy na konferencję naukową Euro-Trans 2022. W dniach 19-20 września b.r. przedstawiciele nauki, biznesu, Unii Europejskiej oraz władz samorządowych podzielą się wiedzą na temat aktualnego stanu funkcjonowania sektorów transportu, mobilności i logistyki

Konferencja Euro-Trans już od siedemnastu lat jest międzynarodowym forum do dyskusji na temat gospodarki europejskiej. W zeszłym roku do współorganizatorów wydarzenia dołączył Wydział Ekonomiczny UG. - Jako pracownicy Wydziału Ekonomicznego już od wielu lat braliśmy udział w wydarzeniu jako prelegenci, słuchacze i autorzy publikacji - mówi dr hab. Dariusz Tłoczyński, prof. UG, przewodniczący komitetu sterującego Euro-Trans 2022. - Pod koniec 2020 r. stwierdziliśmy, że chcielibyśmy wspólnie z naszymi koleżankami i kolegami zorganizować jedną dużą konferencję. 

Pozostali organizatorzy wydarzenia to  Instytut Infrastruktury, Transportu i Mobilności Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz Instytut Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego.

Konferencja rotacyjnie odbywa się w trzech największych ośrodkach akademickich reprezentujących klasyczną szkołę ekonomiki transportu i logistyki - w Warszawie, Sopocie i Szczecinie. - W ubiegłym roku my, jako Uniwersytetu Gdański, byliśmy współorganizatorem, natomiast gospodarzem była Szkoła Główna Handlowa. W tym 2022 r. Euro-Trans po raz pierwszy zagości w Trójmieście - opowiada prof. Dariusz Tłoczyński. 

Tematem tegorocznej konferencji będzie „Transport and logistics Towards a Blue Economy and Green Transition”. - Z racji tego, że nasza uczelnia jest położona nad Morzem Bałtyckim zaprosiliśmy specjalnych dwóch keynote speakerów - prof. Theo Notebooma z Uniwersytetu w Antwerpii, który opowie o problematyce kontenerowej, łańcuchach dostaw oraz ekonomice portów morskich i prof. Ivana Kramera, który przedstawi najważniejsze problemy w relacjach między miastem, regionem a obszarem oddziaływania transportu morskiego – zapowiada prof. Dariusz Tłoczyński. Ponadto zostaną poruszone kwestie finansowania sektora transportowego.

Głównymi adresatami konferencji Euro-Trans są przedstawiciele nauki, biznesu, Unii Europejskiej oraz władz samorządowych. W ubiegłym roku w wydarzeniu wzięło udział 170 uczestników z 14 krajów, dziewięćdziesięciu z nich wygłosiło prelekcje. - Podejrzewam, że w tym roku będziemy dyskutować o aktualnych problemach w zakresie infrastruktury, logistyki, czy mobilności. Motywami przewodnimi tych rozmów będą m.in. pandemia, czy zmiany klimatyczne - powiedział prof. Dariusz Tłoczyński. Organizatorzy konferencji planują także przygotować panel na temat potencjalnych zmian w branży transportowej, jakie wywoła atak Rosji na Ukrainę.

Euro-Trans 2022 jest też kontynuacją poprzednich konferencji, które odbywały się na Wydziale Ekonomicznym (TranSopot, który od 1992 r. był miejscem wymiany myśli na temat rozwoju transportu, GlobMar — międzynarodowe forum poświęcone zaprezentowaniu najnowszych wyników badań w obszarze gospodarki morskiej oraz konferencja naukowa Modelowanie procesów i systemów logistycznych). 

Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 19-20 września 2022 r. 

- W tym roku przewidujemy, że obrady odbędą się w formie hybrydowej. Zatem zapraszamy do Sopotu, jednak dla tych, którzy nie będą mogli przyjechać jest też opcja uczestnictwa online - powiedział prof. Dariusz Tłoczyński. 

Więcej informacji. 

 

Marcel Jakubowski