Debata “Kiedy docenimy rzeki?” i pokaz filmu

Rzeki są układem krwionośnym przyrody – korytarzami migracyjnymi dla zwierząt i roślin, dają życie i pokarm, a także zasilają w życiodajną wodą swoje otoczenie. Niektórzy naukowcy z naszej uczelni są bardzo zaangażowani w informowanie społeczeństwa o obecnym stanie polskich rzek. 15 maja prof. dr hab. inż. Elżbieta Niemirycz weźmie udział w debacie, która odbędzie się w Gdyńskim Centrum Filmowym, pt. “Kiedy docenimy rzeki?”. Dyskusję poprzedzi pokaz filmu „Rzeka” (2021) w reżyserii Jennifer Peedom.

Plakat Wydarzenia

Film dokumentalny “Rzeka” opowiada o relacji ludzi z rzekami. Od czasów starożytnych, kiedy niewielkie strumienie były życiodajnym centrum osady po współczesność, kiedy tor i wielkość rzeki podlega nowym technologiom. Oprawę muzyczną filmu przygotował m.in. zespół Radiohead, a narrację do obrazu zapewnił Willem Defoe. 

Po pokazie filmu, który odbędzie się 15 maja o 17:30 w Gdyńskim Centrum Filmowym, o stanie polskich rzek porozmawiają: prof. Elżbieta Niemirycz - naukowczyni z Wydziału Chemii UG, Józef Sarnowski - członek Zarządu Województwa Pomorskiego oraz Krzysztof Pałkowski – dyrektor Departamentu Środowiska i Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Dyskusję poprowadzi dziennikarka Joanna Wiśniowska.

Poza odpowiedzią na tytułowe zapytanie debaty “Kiedy docenimy rzeki?” uczestnicy poruszą także kwestie zmian klimatycznych, eksploatacji przyrody oraz to, jak możemy poprawić sytuację rzek w Polsce. Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Pomorskiego.

Więcej o filmie i bilety:

https://mdag.pl/19/pl/Gdynia/movie/River

Goście:

Prof. dr hab. inż. Elżbieta Niemirycz – profesor nauk rolniczych, nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Gdańskim. Jej działalność naukowa mieści się w obszarze ochrony i kształtowania środowiska, ukierunkowanym na wyjaśnianie procesów przemian i migracji antropoge- nicznych substancji niebezpiecznych w środowisku rzecznym oraz regionie ujścia Wisły do Morza Bałtyckiego. Jest recenzentem wydawniczym książek PAN z zakresu gospodarki wodnej.

Józef Sarnowski – inżynier rolnictwa, członek Zarządu Województwa Pomorskiego, od wielu lat związany z Żuławami oraz Powiślem. Pełnił funkcję wiceprzewodniczącego sejmiku, był też członkiem komisji strategii rozwoju i polityki przestrzennej oraz komisji rolnictwa, gospodarki żywnościowej i rozwoju obszarów wiejskich. Obecnie w zarządzie województwa zajmuje się sprawami edukacji oraz rozwoju obszarów wiejskich.

Krzysztof Pałkowski – dyrektor Departamentu Środowiska i Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, który między innymi opiniuje i udostępnia informacje o środowisku i jego ochronie oraz opracowuje i wdraża wojewódzkie plany gospodarki odpadami, programy ochrony powietrza oraz programy ochrony środowiska przed hałasem. Jest też odpowiedzialny za gospodarkę rybacką oraz informację geologiczną.

Prowadząca:

Joanna Wiśniowska – dziennikarka związana z „Gazetą Wyborczą Trójmiasto”, „Wysokimi Obcasami” i „Krytyką Polityczną”, publikowała m.in. w „Tygodniku Powszechnym”, newonce.sport i magazynie „Kopalnia. Sztuka Futbolu”. Pisze o klimacie i środowisku oraz sporcie kobiet.

oprac. MJ/ZP