Nakładem wydawnictwa Wolters Kluwer ukazała się nowa monografia dr. hab. Tomasza Tadeusza Koncewicza, prof. Uniwersytetu Gdańskiego, „Filozofia Europejskiego Wymiaru Sprawiedliwości. O ewolucji fundamentów unijnego porządku prawnego”.
Nowa monografia dr hab. Tomasza Tadeusza Koncewicza, Kierownika Katedry Prawa Europejskiego i Komparatystyki Prawniczej Wydziału Prawa i Administracji pt. „Filozofia Europejskiego Wymiaru Sprawiedliwości. O ewolucji fundamentów unijnego porządku prawnego” powstała w ramach paneuropejskiego projektu RECONNECT, którego jednym z partnerów jest Uniwersytet Gdański i została współfinansowana z środków RECONNECT.
Została poprzedzona słowem wstępnym prof. Martina Shapiro i opatrzona posłowiem Prezydenta Gdyni, dr Wojciecha Szczurka.
Opis publikacji:
Gdy prawo i instytucje zaczynają służyć bezwzględnej polityce, zamiast ją cywilizować i krępować, zniszczony zostaje jeden z fundamentów powojennego ładu europejskiego: wiara, że każda władza polityczna musi być władzą ograniczoną i kontrolowaną przez instytucje od niej niezależne, przede wszystkim sądy.
Prawo, rule of law, efektywna kontrola sądowa, powaga wyroków, Konstytucja, wspólnota – to słowa klucze definiujące europejską filozofię sądzenia i istotę unijnego wymiaru sprawiedliwości. Myślenie w kategoriach tej filozofii jest polską racją stanu w tych niedobrych czasach w nieliberalnej Polsce A.D. 2020.
Autor argumentuje, że stawką jest nasze dalsze trwanie w europejskiej wspólnocie prawa, której reguły i zasady z własnej woli zaakceptowaliśmy w 2004 r. i które były marzeniem oraz aspiracją całych generacji Polaków po 1945 r. albo... definitywny POLEXIT.