Za nami pierwsze warsztaty i spotkania w ramach projektu "Dzień biznesu na Filologicznym. Twarzą w twarz z pracodawcą". Projekt był szansą dla studentów Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego do postawienia pierwszych kroków na rynku pracy i zetknięcia się z najbliższym otoczeniem gospodarczym.
23 maja 2022 r. na w sali konferencyjnej na 34. piętrze Olivia Star odbył się pierwszy dzień warsztatów i spotkań w projekcie "Dzień biznesu na Filologicznym. Twarzą w twarz z pracodawcą".Projekt stworzony został dla studentów Wydziału Filologicznego UG w partnerstwie z O4 Coworking. Osoby znające dobrze języki obce, otwarte na nowe wyzwania i pracę marzeń przeszły szkolenia z autoprezentacji i tworzenia CV, które uczyły się personalizować z myślą o konkretnym pracodawcy.
26 maja odbył się drugi etap projektu - spotkania z pracodawcami w formule speed datingu, które zostały przygotowane z myślą o studentach pragnących postawić swoje pierwsze kroki na rynku pracy, sprawdzić i rozwinąć kompetencje pod kątem przyszłego pracodawcy. Na czym to polegał projekt Twarzą w twarz z pracodawcą? Warsztaty i spotkania miały charakter konkursowy. Studenci zgłaszali swój udział w warsztatach, a do drugiego etapu konkursu – rozmów z firmami rezydującymi w OBL wybrane zostały osoby, których kompetencje najlepiej wpisały się w profil firm, które zgłosiły się do speed datingu i nauczyły najwięcej podczas warsztatów z autoprezentacji.
- Organizując speed dating rekrutacyjny udało nam się połączyć świat pracodawców ze światem studentów. Wydarzenie pozwoliło bardziej świadomie podejść do rekrutacji zarówno przez pracodawcę, jak i przyszłego pracownika. 6 minutowe spotkania to szybki test dla dwóch stron i możliwość powiedzenia tego, czego nie wyczytamy z oferty o pracę czy też z CV kandydata, a także szansa na wyczucie czy wręcz zbudowanie zwykłej, międzyludzkiej chemii - mówi Martyna Czarnobaj-Borawska organizatorka wydarzenia z ramienia o4 Coworking. - Bo oprócz wartości, jakimi kieruje się dana firma czy interesujących faktów z życia młodego człowieka, na końcu zawsze chodzi o ludzi i ich wzajemne dobre relacje.
Kolejną edycję Speed Datingu Rekrutacyjnego zorganiował Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego w partnerstwie z O4 Coworking Olivia Business Centre.
Networking, bo o to w coworkingu chodzi!
30 fantastycznych studentów najpierw uczestniczyło w warsztatach o przygotowywaniu informacji o sobie i autoprezentacji, a później 20 z nich walczyło o rekrutacyjne serca przedstawicieli firm z Olivia Centre: Amazon, Arrow Electronics, Bayer, Develocraft, Europe Fujifilm, Invest in Pomerania, Randstad, Ricoh Europe, TELUS Business, Thomson Reuters, thyssenkrupp, Xceedance Poland, ZR Trade.
- Projekt "Dzień biznesu na Filologicznym. Twarzą w twarz z pracodawcą” to nciekawe i praktyczne wydarzenie, które pozwoliło studentom przeżyć ich pierwsze rozmowy rekrutacyjne w komfortowych warunkach. Warsztaty są profesjonalne, dynamiczne, intensywne i niezwykle praktyczne, a same rozmowy rekrutacyjne są doskonałym ćwiczeniem w warunkach rzeczywistych i z realnym partnerem biznesowym. To bezcenne doświadczenie dla studenta, który zaczyna myśleć o swojej przyszłości na rynku pracy i często nie wie, w którym kierunku podążać. Filolog i humanista to połączenie idealne i może się świetnie sprawdzić w świecie biznesu, który potrzebuje osób otwartych, twórczych i kreatywnych, wyposażonych w kompetencje miękkie i myślących wedle wartości zrównoważonego rozwoju. Myślę, że to wydarzenie uświadomiło studentom, że ta ścieżka kariery może być dla nich, a pracodawcom, że filolog ma potencjał i że może nadać ich firmie nowego wymiaru – dodała dr hab. Joanna Jereczek-Lipińska, prof. UG, Prodziekan ds. Kształcenia i Współpracy z Otoczeniem, Wydział Filologiczny
Szybkie randki rekrutacyjne – ogrom korzyści dla wszystkich
– Jest to wspaniała inicjatywa, a doświadczenie, które dzięki niej zdobyłam wydaje mi się nieocenione. Kurs pisania CV, prezentowania siebie, wskazówki, jak czytać oferty pracy to bardzo przydatne umiejętności dla każdego człowieka, a tym bardziej dla studentów stawiających pierwsze kroki na rynku pracy. Dzięki Wam ten krok wydał się lekki i przyjemniejszy, niż mogłam sądzić. Atmosfera była wręcz relaksująca i miła. Dowiedziałam się, kogo poszukują pracodawcy. Ale przede wszystkim mogłam stawić czoło wyzwaniu (bardzo wzbogacającemu zresztą) – świadomość tego, że sobie poradziłam, daje mi większe poczucie pewności siebie i za to naprawdę bardzo dziękuję – skomentowała Sylwia, studentka UG.
– Nie wyobrażam sobie lepszej okazji na zapoznanie się z tyloma firmami w tak krótkim czasie i w takiej miłej atmosferze. Bardzo dziękuję za organizację speedatingu oraz przygotowanie nas do udziału w nim! Informacje ze zorganizowanych wcześniej warsztatów/wykładów na pewno przydadzą mi się jeszcze w późniejszych etapach rekrutacji bądź przy kolejnych rozmowach o pracę – Julia, studentka UG
Więcej informacji i fotoreportaż z warsztatów
dr Anna Malcer-Zakrzacka