Przed nami spotkania konsorcjum realizującego międzynarodowy grant INDEPTH: Granice życia: Różnorodność, strategie adaptacyjne oraz potencjał biotechnologiczny drobnoustrojów żyjących w głębinach morskich Arktyki. Projekt dotyczy badań nad biosferą głębin oceanicznych i realizowany jest w ramach konkursu GRIEG, finansowanego z funduszy norweskich.
W dniach 9-11 czerwca Uniwersytet Gdański będzie gościł partnerów międzynarodowego projektu badawczego INDEPTH | Granice życia: różnorodność, strategie adaptacyjne oraz potencjał biotechnologiczny mikroorganizmów żyjących w głębinach morskich Arktyki.
Organizatorem wydarzenia jest dr Anna-Karina Kaczorowska z Kolekcji Plazmidów i Drobnoustrojów oraz Prof. Tadeusz Kaczorowski z Pracowni Biologii Ekstremofili Katedry Mikrobiologii Wydziału Biologii UG - Kierownik Projektu.
W spotkaniu podsumowującym pierwsze sześć miesięcy realizacji projektu uczestniczyć będą zespół naukowy Prof. Idy Helene Steen z Centrum Badań Głębin Morskich Uniwersytetu w Bergen w Norwegii, główny partner projektu, oraz polscy partnerzy z Uniwersytetu Warszawskiego i Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu.
O projekcie INDEPTH
Naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego i Uniwersytetu w Bergen w ramach projektu badają bioróżnorodność drobnoustrojów żyjących w głębinach i kominach geotermalnych grzbietów śródoceanicznych Morza Arktycznego w oparciu o nowoczesne podejście metagenomiczne.
Pomysł na projekt narodził się na styku wspólnych zainteresowań Pracowni Biologii Ekstremofili, Katedry Mikrobiologii UG (reprezentowanej przez prof. dra hab. Tadeusza Kaczorowskiego), Kolekcji Plazmidów i Drobnoustrojów Wydziału Biologii UG (reprezentowanej przez dr n. med. Annę-Karinę Kaczorowską) oraz laboratorium prof. Idy H. Steen z Uniwersytetu w Bergen.
- Pomimo, że woda pokrywa ponad połowę powierzchni Ziemi i jest miejscem bytowania od 2 do 20 milionów różnych gatunków organizmów żywych, głębiny morskie należą do najsłabiej poznanych obszarów naszej planety. Ta wielka otchłań, często postrzegana jest jako obszar graniczny życia, ze względu na brak światła, wysokie ciśnienie, ograniczoną dostępność składników odżywczych i skrajne temperatury wahające się od 2-4°C w większości siedlisk do ponad 100°C w miejscach występowania pól hydrotermalnych - mówi prof. dr hab. Tadeusz Kaczorowski. - Głębiny oceaniczne są środowiskiem niemal pierwotnym, dającym nam wgląd w warunki, jakie towarzyszyły pojawieniu się życia na Ziemi. Ze względu na swoją niezwykłość głębiny te mogą się stać cennym źródłem biozasobów o potencjalnym zastosowaniu w biotechnologii. Jednak, jak dotąd ogromna większość funkcjonalnej i biochemicznej różnorodności drobnoustrojów funkcjonujących w tych siedliskach jest ukryta w mikroorganizmach, których nie potrafimy hodować w laboratoriach.
Jak podkreślają naukowcy z UG, dzięki tej współpracy, w ramach projektu będą mogli wykorzystać ogromną ilość danych metagenomowych oraz próbek pochodzących z głębin morskich zgromadzonych podczas corocznych ekspedycji naukowych do Arktyki.
- Oczekujemy, że nasze badania będą miały istotny wpływ na zrozumienie ekologii oraz metabolizmu ekstremofili, ze szczególnym uwzględnieniem cyklu biogeochemicznego węgla, a także poszerzą wiedzę na temat ewolucji i strategii adaptacyjnych związanych z życiem w ekstremalnych siedliskach. Rozwiniemy też wiedzę na temat enzymów działających w ekstremalnych warunkach, które charakteryzują się unikatowymi właściwościami, często poszukiwanymi przez przemysł biotechnologiczny – tłumaczy dr n. med. Anna-Karina Kaczorowska.
Przypomnijmy, projekt INDEPTH zyskał finansowanie w wysokości 1, 5 mln euro ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego w ramach programu GRIEG.
Więcej informacji o badaniach realizowanych w ramach projektu:
https://ug.edu.pl/news/pl/2035/grant-na-badania-biosfery-glebin-oceanicznych-dla-ug
https://twitter.com/Project_INDEPTH
https://www.linkedin.com/showcase/project-indepth