Nawałnica, która przeszła na początku lipca przez Kaszuby pokrzyżowała plany organizatorów Jubileuszowych XX Letnich Spotkań z Nauką. Ponieważ uszkodzone zostały scena wykładowa, ekran i infrastruktura ośrodka - wykłady odbywają się online.
Letnie Spotkania z Nauką to wydarzenie z dwudziestoletnią historią. Po pandemii, tego lata, miały znów odbywać się stacjonarnie. Pisaliśmy o tym: https://ug.edu.pl/news/pl/3672/xx-letnie-spotkania-z-nauka
- Jest to niezwykłe wydarzenie popularyzujące naukę, które odbywa się nieprzerwanie od 20 lat. W ramach Spotkań wykłady wygłaszają wybitni przedstawiciele polskiego świata nauki, w tym najlepsi popularyzatorzy w Polsce, osoby nieprzypadkowe, z dużym doświadczeniem w upowszechnianiu nauki i reprezentujące różne dyscypliny naukowe oraz zdolni debiutanci -powiedział dr Wacław Kulczykowski z Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego.
Ze względu na nawałnicę, która przeszła przez Kaszuby na początku lipca zniszczeniu uległa infrastruktura Ośrodka oraz scena wykładowa wraz z ekranem. W związku z tym nie ma możliwości kontynuowania Letnich Spotkań w Ośrodku Pracy Twórczej Instytutu Budownictwa Wodnego Polskiej Akademii Nauk w Czarlinie – Skoczkowie.
Jednak Organizatorzy nie poddają się i wykłady odbywają się nadal na żywo, jednakże za pośrednictwem Facebooka.
- Z jednej strony jest to duża tragedia dla ośrodka, szczęśliwie wszyscy przebywający na jego terenie są cali i zdrowi, ale z drugiej jest to namacalny przykład, że organizując wydarzenia upowszechniające naukę nie wszystko da się przewidzieć, szczególnie w obliczu sił natury. Jest to też przykład tego, jak „na bieżąco” radzić sobie z tego rodzaju nieoczekiwanymi zdarzeniami: jak szukać alternatywnych rozwiązań umożliwiających organizowanie wykładów bez konieczności ich przenoszenia na inny termin oraz jak walczyć z czasem by chociaż część wykładów mogła odbyć się „w naturze” - dodaje dr Wacław Kulczykowski.
Terminy spotkań pozostają bez zmian. W najbliższą sobotę, 9 lipca o godzinie 20:00 prof. dr hab. Grzegorz Węgrzyn wygłosi wykład pt. „Choroby neurodegeneracyjne - dlaczego są takie groźne i czy możliwe jest ich leczenie?”.
By wziąć udział w spotkaniu należy wejść na profil Letnich Spotkań z Nauką na Facebooku. O 20:00 zostanie uruchomione wydarzenie online, do którego trzeba dołączyć.
Linki: https://www.facebook.com/LetnieSpotkaniaZNauka,
Zapraszamy!