Dr Piotr Kurpiewski w jury „Niebyłego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych 1982-1983”

Częścią tegorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni będzie pokaz tzw. “półkowników” z lat 1982/1983, czyli filmów, które podczas PRL-u nie ujrzały światła dziennego. Wybrane dzieła nigdy nie brały udziału w żadnej z edycji FPFF. Tegoroczne pokazy mają zadośćuczynić tej niesprawiedliwości. W ramach specjalnej kategorii symboliczna cegła zostanie przyznana przez trzyosobowe jury, a w nim m.in. dr Piotr Kurpiewski z Zakładu Filmu i Mediów Uniwersytetu Gdańskiego. 

Dr Piotr Kurpiewski

Dr Piotr Kurpiewski

 - Uważam, że to znakomity pomysł, aby przypomnieć o tamtych trudnych chwilach publiczności FPFF. Wprowadzając stan wojenny władze komunistyczne poważnie okaleczyły polską kulturę, a filmy, które zrealizowano w sezonach 1981/1982 oraz 1982/1983 niejednokrotnie nie miały szans na normalną dystrybucję, nie mówiąc już o uczestnictwie w konkursach festiwalowych. Brak Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w latach 1982-1983 był swoistym wyłomem kulturowym i pokazał, że władze komunistyczne nie liczą się zupełnie ze społeczeństwem - komentuje inicjatywę dr Piotr Kurpiewski.

W tym roku mija 40 lat odkąd FPFF w Gdyni nie odbył się z powodu wprowadzenia stanu wojennego. Na najbliższej edycji wydarzenia odbędą się pokazy ośmiu filmów. Wśród nich m.in. „Dolina Issy” Tadeusza Konwickiego, „Nieciekawa historia” Wojciecha Jerzego Hasa, czy „Wilczyca” Marka Piestraka. Jednemu z tych dzieł zostanie przyznana symboliczna cegła. Nagroda jest nawiązaniem do 1977 roku, kiedy dziennikarze wręczyli owe laury filmowi Andrzeja Wajdy „Człowiek z Marmuru”, ponieważ ówczesny szef kinematografii Janusz Wilhelmi zaingerował w oficjalny werdykt jury.

- Organizatorzy FPFF podkreślają, że "Niebyłym Festiwalem" chcą odczynić złe duchy stanu wojennego, by pokazać możliwości ówczesnej polskiej kinematografii i symbolicznie zadośćuczynić twórcom filmów, które z powodów politycznych nie zostały dopuszczone do normalnego obiegu - tłumaczy dr Piotr Kurpiewski. 

Filmy będzie można zobaczyć podczas tegorocznego Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni, który odbędzie się między 12 a 17 września br. Szczegółowy program jak i opis festiwalu znajdują się tutaj

FPFF
Marcel Jakubowski/ Zespół Prasowy UG