Prof. Andrzej Dziembowski objął Katedrę im. Wacława Szybalskiego

Do znamienitego grona kierowników imiennych katedr w Uniwersytecie Gdańskim dołączył naukowiec z Uniwersytetu Warszawskiego. Szóstego października podczas jubileuszowej 30. inauguracji roku akademickiego w Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii UG i GUMed Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. dr hab. Piotr Stepnowski powierzył prof. dr hab. Andrzejowi Dziembowskiemu Katedrę im. Wacława Szybalskiego. 

Prof. Andrzej Dziembowski podczas wykładu inaugurującego rok akademicki 2022/2023 na MWB UG i GUMed pt.

Prof. Andrzej Dziembowski podczas wykładu inaugurującego rok akademicki 2022/2023 na MWB UG i GUMed pt.  „mRNA – rewolucyjna technologia leków biologicznych”

- Prof. Andrzej Dziembowski jest biologiem molekularnym, biochemikiem i genetykiem. Uzyskał tytuł magistra i doktora na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Przez kilka lat pracował w Centrum Genetyki Molekularnej we Francji, następnie prowadził samodzielne laboratorium w Instytucie Biochemii i Biofizyki PAN w Warszawie. Jest też autorem artykułów naukowych w najbardziej prestiżowych czasopismach takich jak Nature”, Cell”, „Nature Structural”. Uzyskał szereg nagród w tym Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, czyli tzw. polskiego nobla”. W ostatnich latach ważny wątek w jego badaniach stanowią szczepionki mRNA - przedstawiła nowego kierownika katedry Dziekan MWB UG i GUMed dr hab. Ewelina Król, prof. UG

Rektor UG

Rektor UG prof. dr hab. Piotr Stepnowski

- To jest moment historyczny, ponieważ powierzamy nasze katedry imienne po raz pierwszy. Zatem czy Pan tego chce, czy nie, stał się Pan właśnie postacią historyczną - zwrócił się do nowego kierownika Katedry im. Wacława Szybalskiego Rektor UG prof. dr hab. Piotr Stepnowski. - Cieszymy się bardzo, że wspólnie z prof. Leszkiem Balcerowiczem oraz prof. Agatą Bielik-Robson rozpoczyna Pan tę niesamowitą, nową kartę w historii Uniwersytetu Gdańskiego.

Prof. Andrzej Dziembowski w swojej przemowie podziękował za powierzenie mu jednostki mającej tak wybitnego patrona jak  prof. Wacław Szybalski, który jest pionierem światowej biotechnologii i terapii genowej. Naukowiec z UW pochwalił także inicjatywę UG i GUMed, które od 30 lat wspólnie tworzą Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii. - Taka kolaboracja z perspektywy Warszawy rzadko by się udała - skomentował prof. Andrzej Dziembowski.

Następnie nowy kierownik Katedry im. Wacława Szybalskiego wygłosił wykład pt. „mRNA – rewolucyjna technologia leków biologicznych”. Wystąpienie rozpoczęło się od listy najlepiej sprzedających się leków z 2020 r. - To w zasadzie same przeciwciała monoklonalne. Dobrze sprzedający się lek musi być niedawno wprowadzony na rynek, aby nadal miał patent i najlepiej, żeby leczył chroniczną chorobą, ponieważ wtedy bierze się go przez wiele lat. W związku z tym na liście królują m.in. leki na reumatyzm, a nawet AIDS, które niedawno stało się chorobą chroniczną - opowiadał prelegent.  

Przekazanie kierownictwa prof. Andrzejowi Dziembowskiemu kończy proces ustanawiania trzech pierwszych katedr imiennych na UG. W marcu br. pieczę nad katedrą im. Eugeniusza Kwiatkowskiego objął prof. dr hab. Leszek Balcerowicz, a od października br. katedrą im. Marii Janion kieruje dr hab. Agata Bielik-Robson, prof. IFIS

Marcel Jakubowski, fot. Alan Stocki/ Zespół Prasowy UG