Dwoje prawników z WPiA UG w Komitecie Monitorującym Programu Interreg Południowy Bałtyk 

Interreg

Dr hab. Dorota Pyć, prof. UG z Katedry Prawa Morskiego oraz dr hab. Maciej Nyka, prof. UG z Katedry Prawa Gospodarczego Publicznego i Ochrony Środowiska zostali nominowani na członków polskiej delegacji do Komitetu Monitorującego Programu Interreg Południowy Bałtyk. Jednostka zajmuje się oceną jakościową wniosków o dofinansowanie.

Oboje nominowani w ubiegłych latach korzystali z dofinansowania programu Interreg m.in. przy dużym projekcie SEAPLANSPACE, którego celem było bardziej efektywne wykorzystanie instrumentów morskiego planowania przestrzennego na rzecz zrównoważonego zarządzania morzem.  W ramach przedsięwzięcia zorganizowano szkolenia, webinaria i konferencje oraz opracowano materiały edukacyjno-instruktażowe.

- Podczas realizacji międzynarodowego projektu SEAPLANSPACE zdobyliśmy wiele cennych doświadczeń. Na początku, w 2017 r.  w ramach Interreg South Baltic Progrmme 2014-2020 złożyliśmy wniosek o środki z Seed Money i uzyskaliśmy je na opracowanie projektu głównego. Rozpoczęliśmy go w 2018 r., a zakończyliśmy w grudniu 2021 r. Aktywność w projektach międzynarodowych przyczyniła się do  zgłoszenia naszych kandydatur do Komitetu Monitorującego - opowiada prof. Dorota Pyć.

Program Interreg Południowy Bałtyk stanowi element realizacji polityki spójności UE. Jest jednym z kilku realizowanych w UE programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej, zwanych Interreg. Wśród innych regionów objętych tym przedsięwzięciem są Europa Środkowa, czy Litwa-Polska. Głównym celem programu jest wzrost niebieskiego i zielonego potencjału obszaru Południowego Bałtyku w ramach współpracy transgranicznej. Koncepcja zakłada wsparcie branży morskiej (sektor niebieski), jak również idei przyczyniających się do zrównoważonego wykorzystania zasobów naturalnych (sektor zielony). 

Interreg Południowy Bałtyk jest programem w sposób istotny zmieniającym otoczenie w państwach Południowego Bałtyku. Do końca 2021 roku Komitet Monitorujący wybrał do dofinansowania 64 projekty zwykłe oraz 69 projektów kapitału zalążkowego, a w naborze rozstrzygniętym w lutym 2022 roku kolejne 43 projekty kapitału zalążkowego. Do maja 2022 roku Instytucja Zarządzająca certyfikowała do Komisji Europejskiej ponad 75 mln euro całkowitych wydatków kwalifikowalnych. 

 

 

oprac. MJ/ZP