Jak powinny zmieniać się nasze miasta? Debata o smart cities na Konwencie Gospodarczym Uczelni Fahrenheita

Smart city – czyli inteligentne miasto, które wykorzystuje nowoczesne technologie do poprawienia jakości życia i usług publicznych. Ile brakuje nam do nowoczesnych metropolii, które wyznaczają trendy w tym obszarze? Dyskutowali o tym eksperci podczas Konwentu Gospodarczego przy Związku Uczelni Fahrenheita w Gdańsku.

W Konwencie Gospodarczym, który odbył się w piątek 28 października w budynku Hydromechaniki na Politechnice Gdańskiej, wzięli udział eksperci środowiska akademickiego, biznesowego i przemysłowego. Celem wydarzenia było wypracowanie metod rozwoju obszarów metropolitalnych jako ośrodków wzrostu gospodarczego i społecznego oraz idei mądrego zarządzania nimi z wykorzystaniem najnowszych rozwiązań technologicznych, mądrości mieszkańców i lokalnych zasobów.

– Chcemy wspólnie wyznaczać kierunki i realizować cele służące rozwojowi naszego regionu, przy czynnym udziale i współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym – mówił Przewodniczący Zgromadzenia Związku Uczelni Fahrenheita, Rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Marcin Gruchała. – W ramach licznych inicjatyw podejmowanych przez Uczelnie Fahrenheita, bardzo często czerpiemy korzyści płynące z synergii, którą jako trzy wiodące, pomorskie uczelnie z powodzeniem budujemy i rozwijamy od ponad dwóch lat.

Konwent Gospodarczy zmienia formułę

Formuła konwentu, który funkcjonował dotychczas przy rektorze Politechniki Gdańskiej, a obecnie w ramach Uczelni Fahrenheita (które PG współtworzy z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym i Uniwersytetem Gdańskim), zakłada wymianę doświadczeń i rozwój współpracy środowiska naukowego i biznesowego.

- Uczelnie Fahrenheita zostały członkiem wspierającym Obszar Metropolitalny i dołączyły tym samym do grona kilkunastu instytucji, fundacji i uczelni, które chcą wzmacniać relację z przemysłem i biznesem oraz tworzyć na Pomorzu atrakcyjne miejsca do życia i pracy - mówił Prezydent Pracodawców Pomorza i Przewodniczący Konwentu Gospodarczego przy Związku Uczelni Fahrenheita dr Zbigniew Canowiecki.

W poprzedniej edycji konwentu, która odbyła się w maju, eksperci dyskutowali o przyszłości terenów postoczniowych w Gdańsku. Tym razem przewodnim tematem było pojęcie Smart City.

Inteligentne miasta – debata ekspertek i ekspertów

Debatę, czyli główny punkt programu, poprzedziły wystąpienia wprowadzające do tematyki Smart City, wygłoszone przez przedstawicieli Uczelni Fahrenheita.

Prof. PG Aleksander Orłowski zwrócił uwagę na wieloaspektowość pojęcia Smart City i różnorodność wyzwań, na które odpowiada: - Niektóre z miast czeka rozwój bardzo gwałtowny. Pytanie jak zapewnić szybko rosnącej populacji dobrej jakości opiekę zdrowotną i edukację, czy efektywny transport. Z drugiej strony będzie wiele dużych miast, na przykład w Polsce, których populacja będzie spadać. Odpowiedź na oba wyzwania to właśnie smart city.

O współczesnych miastach w zupełnie innym ujęciu, opowiadał prof. Maciej Grzybek z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, podkreślając rolę ekosystemu, w którym się znajdują: - Bioróżnorodność także ma wpływ na to, jak będziemy funkcjonować. Badania wykazały, że każde miasto na świecie ma unikatowy mikrobiom, czyli skład bakterii, grzybów i wirusów. Dlatego nie ma jednego, rozwiązania dla każdego miasta.

Podczas prezentacji dr Hanny Obracht-Prondzyńskiej z Uniwersytetu Gdańskiego omówiony został aspekt społeczny, dotyczący współczesnych problemów mieszkańców i ich funkcjonowania: - Dzięki nowym technologiom mamy w ręku narzędzia komunikacji społecznej, które pozwoliłyby mieszkańcom narysować wymarzone miasto. Tylko wiedza pozwoli nam zaprojektować lepsze miasta. Teraz to my je kształtujemy, ale ostatecznie to one kształtują nas i wpływają na jakość naszego życia.

dr Hanna Obracht-Prondzyńska

Z kolei w debacie, którą moderował Krzysztof Kilian, udział wzięli: prof. Andrzej Czyżewski (Politechnika Gdańska), Prezes Zarządu Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot Michał Glaser, architekt Miasta Gdańsk prof. Piotr Lorens, Marta Siciarek (Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego), Adam Sudoł  (Gdański Uniwersytet Medyczny), dr hab. Jakub Szlachetko (Uniwersytet Gdański) oraz Dyrektorka Uczelni Fahrenheita prof. Adriana Zaleska-Medynska.

- Smart City należy postrzegać znacznie szerzej niż tylko w kontekście innowacyjnych technologii. To zrównoważone miasto i komfort wynikający z nowych rozwiązań urbanistycznych i odpowiedniej organizacji przestrzennej miasta – wyjaśniał prof. Piotr Lorens, architekt Miasta Gdańsk.

Konwent odbywa się podczas 10. edycji kongresu Smart Metropolia, podczas którego co roku podkreślamy, że podstawą Smart City wcale nie są technologie, a ludzie. Mądre miasto to takie, które potrafi dyskutować i rozwiązywać problemy wspólnie ze swoimi mieszkańcami. Wyzwaniem jest, aby te pomysły wykorzystać i skoordynować – mówił Michał Glaser, prezes Obszaru Metropolitalnego G-G-S. – Czasami mówi się, że na rozwiązania Smart City nas nie stać, a to właśnie oszczędności finansowe powinny nakłaniać nas do tego, aby każda nowa inwestycja czy remont w mieście rozwiązywała zarówno problem transportowy, klimatyczny, edukacyjny czy zdrowotny. Podczas Konwentu pokazaliśmy wiele przykładów jak to zrobić.

Konferencja Smart Metropolia w Gdańsku

Wątek projektowania miast, również w kontekście kryzysu i zmian klimatycznych, był szerzej omawiany przez OMGGS podczas 10. Kongresu Smart Metropolia w dniach 27-28 października br.

W pierwszym dniu kongresu odbyła się Gala wręczenia nagród Smart Metropolii 2022, podczas której Uczelnie Fahrenheita zostały wyróżnione za działania na rzecz integracji środowiska akademickiego i samorządowego. Nagrodę w imieniu Uczelni odebrali: Prorektor ds. nauki GUMed prof. Michał Markuszewski, Prorektor ds. nauki PG prof. Sławomir Milewski oraz Prorektor ds. badań naukowych UG prof. Wiesław Laskowski.

Więcej informacji o inicjatywach i misji FarU na stronie: www.faru.edu.pl 

Fot. Krzysztof Krzempek, Politechnika Gdańska
Karolina Sienkiewicz/FarU