XX. edycja Letnich Spotkań z Nauką
Dr Wacław Kulczykowski, prof. dr hab. Ewa Kulczykowska (Instytut Oceanologii PAN) i dr. hab. inż. Marek Kulczykowski (Instytut Budownictwa Wodnego PAN) zostali nominowany do prestiżowej nagrody Popularyzator Nauki w kategorii Zespół. Trójka naukowców nieprzerwanie od dwudziestu lat organizuje Letnie Spotkania z Nauką, czyli cykl wykładów popularnonaukowych. To już druga nominacja do nagrody Popularyzator Nauki dla dr. Wacława Kulczykowskiego.
Organizatorami wydarzenia są Instytut Budownictwa Wodnego PAN, Instytut Oceanologii PAN, Uniwersytet Gdański reprezentowany przez Wydział Historyczny oraz Rada Upowszechniania Nauki PAN.
W tegorocznej, dwudziestej edycji wydarzenia wykłady wygłosili m.in. Prorektor UG ds. studenckich i kształcenia dr hab. Arnold Kłonczyński (Wydział Historyczny), prof. UG oraz prof. dr hab. Grzegorz Węgrzyn (Wydział Biologii). Pierwszy wykładowca mówił o obrazie Szwecji w mediach PRL-owskich, a drugi - o chorobach neurodegeneracyjnych. Ze względu na nawałnicę, która na początku lipca br. zniszczyła miejsce spotkań, dwudziesta inkarnacja cyklu odbyła się całkowicie online.
- To właśnie Letnie Spotkania z Nauką uświadomiły mi, nim jeszcze zostałem naukowcem, jak ważna jest popularyzacja nauki. Udostępnianie wyników własnych badań całemu społeczeństwu, a nie tylko bardzo niewielkiej grupie specjalistów. Dzisiaj nie tylko staram się promować i popularyzować własne badania w ramach przeróżnych inicjatyw, ale również współorganizuję Letnie Spotkania z Nauką, wydarzenie, dzięki któremu kontakt z najlepszymi polskimi naukowcami może mieć dosłownie każdy zainteresowany - mówi dr Wacław Kulczykowski.
Fragment gry „Waterworks!” współtworzonej przez dr. Wacława Kulczykowskiego.
To już druga nominacja do nagrody Popularyzator Nauki dla dr. Wacława Kulczykowskiego. W 2020 r. kapituła konkursu zakwalifikowała do finału jego inną działalność popularyzatorską - gry komputerowe. Naukowiec UG od 2015 r. bierze udział w projektach grywalizujących wiedzę. Światło dzienne ujrzały już dwa tego typu przedsięwzięcia “Excavate!”(2015) oraz “Waterworks!”(2020). Obecnie dr Wacław Kulczykowski pracuje nad projektem pt. “TNT” dofinansowanym z Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.
Konkurs Popularyzator Nauki organizowany jest od 2005 roku przez serwis Nauka w Polsce, a wydawany przez Fundację Polskiej Agencji Prasowej ze środków programu „Nauka dla Społeczeństwa” Ministerstwa Edukacji i Nauki. Jest to najstarszy i najbardziej prestiżowy w Polsce konkurs, w którym nagradzani są uczeni, ludzie mediów, instytucje oraz społecznicy, których pasją jest dzielenie się wiedzą i odsłanianie tajemnic współczesnej nauki. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 9 grudnia.
Więcej na temat konkursu i finalistów.