Strefy wypoczynkowe, park kieszonkowy i przestrzeń do ćwiczeń. Znamy wyniki Akademickiego Budżetu Obywatelskiego

Spośród 42 projektów społeczność Uniwersytetu Gdańskiego wybrała cztery, które zostaną zrealizowane na kampusie uczelni. 04.11 poznaliśmy wyniki Akademickiego Budżety Obywatelskiego.

Dzięki ABO po raz pierwszy studenci, doktoranci i pracownicy UG mogli sami przygotować, zgłosić i wybrać zmiany, które chcieliby zobaczyć na terenie uczelni. Pula środków na całą inicjatywę wynosiła 200 tys. zł (100 tys. na projekty pracownicze i 100 tys. na studenckie), z ograniczeniem do 50 tys. zł na jeden projekt. W czerwcu br. zakończył się proces zbierania zgłoszeń, w październiku odbyło się głosowanie, a czwartego listopada przyszedł czas na ogłoszenie zwycięskich projektów.

Prorektor Arnold Kłonczyński

Prorektor ds. Studenckich i Jakości Kształcenia UG dr hab. Arnold Kłonczyński, prof. UG. fot. Alan Stocki

- W tym konkursie chodziło między innymi o aktywizację naszego środowiska i o pewną identyfikację z uczelnią, żebyśmy pomyśleli o tej przestrzeni, w której spędzamy dużo godzin każdego dnia. Dobrze byłoby zatem, aby to miejsce stawało się coraz bardziej przyjazne i służyło nam wszystkim: pracownikom, studentom i doktorantom - powiedział na otwarcie uroczystości Prorektor ds. Studenckich i Jakości Kształcenia UG dr hab. Arnold Kłonczyński, prof. UG. W trakcie wydarzenia odtworzono także film z gratulacjami od Rektora UG prof. dr hab. Piotra Stepnowskiego, który w tym czasie przebywał na posiedzeniu Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich.  

- Zagłosowało blisko 3,5 tysiąca studentów i doktorantów oraz prawie połowa pracowników (1478 osób). Razem w akcji wzięło udział blisko pięć tysięcy członków społeczności akademickiej UG. Uczestnicy akcji wybierali spośród 25 projektów pracowniczych i 17 studenckich - przedstawił dane dotyczące I edycji ABO Piotr Szpajer, koordynator ds. Akademickiego Budżetu Obywatelskiego.

Tutaj powstanie park kieszonkowy, fot. Aleksandra Hołomej

Tutaj powstanie park kieszonkowy, fot. Aleksandra Hołomej

W kategorii projektów pracowniczych pierwsze miejsce zajął Park Kieszonkowy przy budynku Neofilologii. 282 osoby zdecydowały się wesprzeć inicjatywę Aleksandry Hołomej z Wydziału Filologicznego, aby lepiej zagospodarować patio przy gmachu Neofilologii m.in. poprzez aranżacje zieleni, wykonanie ścieżek, nasadzenie zieleni i łąki kwietnej. Na zrealizowanie tego celu przeznaczone zostanie 49 332 zł. 

Drugie miejsce w kategorii pracowniczej zajął „Gym & Street Workout - Strefa z urządzeniami do Ćwiczeń na Świeżym Powietrzu” autorstwa Tomasza Aftańskiego, Zastępcy Dyrektora ds. sportowych w Centrum Wychowania Fizycznego i Sportu UG. Projekt otrzymał 30 głosów mniej niż park kieszonkowy, czyli 252. Nowe sprzęty miałyby się pojawić na oliwskim kampusie UG koło napisu „I Love UG” i Biblioteki UG wśród nich: zestaw urządzeń do ćwiczeń na świeżym powietrzu złożony z przyrządów do ćwiczeń stacjonarnych (siłownia pod chmurką) oraz drążków, drabinek i poręczy zapewniających możliwość realizacji ćwiczeń siłowych oraz crossfitu. Budżet przedsięwzięcia wynosi 49 900 zł.

Warto dodać, że drugie, trzecie i czwarte miejsce w projektach pracowniczych dzieliły zaledwie trzy głosy. - Walka trwała jeszcze w ostatnich godzinach  głosowania - mówiła na uroczystości ogłoszenia wyników ABO Monika Zdroik, Kierownik Biura Promocji UG. 

We wręczeniu nagrody brali udział dziekani wydziałów. Na zdjęciu dr hab. Wojciech Zalewski prof. UG gratuluje Milenie Kruszewskiej

We wręczaniu nagród brali udział dziekani wydziałów. Na zdjęciu Dziekan WPiA dr hab. Wojciech Zalewski prof. UG wraz z prof. Arnoldem Kłonczyńskim gratuluje Milenie Kruszewskiej. fot. Alan Stocki

Wśród projektów studenckich wygrała „Ogólnouniwersytecka Strefa Zero Stress na WPiA”. 50 tysięcy zł zostanie przeznaczonych na stworzenie przestrzeni do aktywnego wypoczynku i wymiany myśli pomiędzy młodymi naukowcami. Na inicjatywę WPiA zagłosowało 1081 osób.

- Jestem bardzo zaskoczona tym wynikiem. Nie myślałam, że tyle osób zagłosuje na mój projekt - mówi  Milena Kruszewska autorka “Strefy Zero Stress” - Jako prawnicy ciągle pijemy kawę, jesteśmy cały czas w biegu, więc postanowiliśmy tak żartobliwie nazwać naszą inicjatywę „zero stress”. Na wydziale nie mamy takiego miejsca, gdzie możemy sobie spokojnie usiąść, podładować laptopa czy telefon i wypić kawę

Kolejnym projektem, który przekroczył granicę tysiąca głosów, co plasuje go na drugim miejscu w studenckiej klasyfikacji, jest „Strefa Chilloutu na WNS’ie”. Inicjatywę zgłosiła doktorantka z WNS Sandra Żukowska. Według założenia projektu w zachodnim bębnie gmachu wydziału powstanie salonik wypoczynkowy z fotelami, huśtawką i pufami. Na ten cel ze środków ABO zostanie przeznaczone 40 277 zł. 

- W tegorocznej edycji było dużo zgłoszeń, które dotyczyły wspólnej przestrzeni odpoczynku zarówno wśród projektów studenckich jak i pracowniczych. To bardzo ważny sygnał dla nas wszystkich - skomentował wyniki ABO prof. Arnold Kłonczyński. 

Za przygotowanie konkursu i jego realizację Prorektor prof. Arnold Kłonczyński podziękował Zespołowi Promocji pd kierownictwem Moniki Zdroik oraz Piotrowi Szpajerowi. Realizacja strony projektu i internetowe głosowanie nie byłyby możliwe bez zaangażowania  Zastępcy Dyrektora Centrum Informatycznego Marcina Białka.

Projekty zostaną zrealizowane w 2023 roku. 

 

Marcel Jakubowski/ Zespół Prasowy UG