Do studentów i doktorantów przed 1 października

Drodzy Studenci i Doktoranci – Szanowni Państwo!

Przed nami ostatnie przygotowania do rozpoczęcia nowego roku akademickiego. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że jest to trudne wyzwanie, które wymaga namysłu, wzięcia pod uwagę wielu aspektów związanych z codziennie zmieniającą się sytuacją epidemiologiczną, ale też odwagi w podejmowaniu niełatwych decyzji.

Szczególnie serdecznie witam studentów pierwszego roku studiów pierwszego stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich, którzy mają za sobą pełne niepewności tygodnie wiosną tego roku, gdy przygotowywali się do egzaminów maturalnych. Mam nadzieję, że poczujecie się Państwo na Uniwersytecie Gdańskim jak u siebie i mimo prowadzenia znacznej części zajęć online dostrzeżecie wartości życia akademickiego, jego uroki, możliwości i perspektywy rozwoju. Jestem pewien, że doktoranci, już dojrzali badacze, którzy rozpoczynają studia w szkołach doktorskich, odnajdą tu własną drogę dalszego rozwoju naukowego. Specjalnie przygotowane „Niezbędniki” dla studentów pierwszego roku umieszczone na stronach uczelnianych i wydziałowych ułatwią poruszanie się w życiu uniwersytetu.

Bardzo duża część zajęć musi nadal odbywać się w formach zdalnych. Taka organizacja roku akademickiego wymaga sprawnej komunikacji. Proszę zatem śledzić informacje na stronach wydziałowych, które prowadzą Państwa kierunki studiów oraz informacje na portalu studenta i portalu doktoranta, gdzie pojawiać się będą wskazówki dotyczące realizacji programów studiów, terminy zajęć stacjonarnych i inne ważne komunikaty.

Wiele zasad związanych z funkcjonowaniem Uczelni w najbliższych miesiącach takich, jak przepisy dotyczące bezpieczeństwa sanitarnego (mierzenie temperatur przy wejściu, odległości, które należy zachować, dezynfekcje przestrzeni) wynika z regulacji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz Sanepidu, a także rekomendacji środowiskowych wydawanych przez rady łączące uczelnie wyższe. Bardzo proszę o traktowanie ich ze zrozumieniem, gdyż ich przestrzeganie umożliwi nam wszystkim sprawne funkcjonowanie i ochronę zdrowia wszystkich członków naszej społeczności akademickiej, na którą składa się 21 tysięcy studentów, 1 tys. doktorantów, 1,7 tys. pracowników badawczo-naukowych i tyle samo pracowników administracyjnych.

Znaczne utrudnienia dotknęły wszystkich obszarów działania Uczelni. Zajęcia stacjonarne będą realizowane tylko w tych przypadkach, w których jest to niezbędne dla realizacji programu studiów. W nowej dyscyplinie organizacyjnej będzie można korzystać ze wsparcia dziekanatów i jednostek, których zadaniem jest pomoc studentom i doktorantom. Proszę zawsze, w pierwszej kolejności, korzystać z kontaktu mailowego lub telefonicznego. Utrudnieniem są ograniczenia związane z zakwaterowaniem w domach studenckich. Możemy zakwaterować tylko połowę studentów w stosunku do poprzednich lat. Pierwszeństwo mają studenci pierwszego roku studiów licencjackich i jednolitych magisterskich, dla których, tak jak co roku, zarezerwowaliśmy 500 miejsc mając na względzie, że nikogo nie znają w nowym dla nich miejscu, mogą czuć się zagubieni, a przecież z myślą o nich zaplanowane są spotkania adaptacyjne i to właśnie „pierwszaki” będą miały największą liczbę zajęć stacjonarnych. Obok nich, z miejsc w akademikach skorzystają cudzoziemcy, ze względu na obowiązki wynikające z umów międzynarodowych.

Szanowni Państwo! Mam nadzieję, że mimo niełatwych okoliczności pieśń Gaudeamus igitur, która rozbrzmiewa zawsze 1 października, zapowiadać będzie i tym razem dobry rok dla nas wszystkich.

Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia, dr hab. Arnold Kłonczyński, prof. UG