Naukowcy z Włoch, Polski i Niemiec spotkają się na konferencji dotyczącej nauki języków obcych. Między 2 a 3 grudnia w Uniwersytecie Gdańskim będzie działać forum wymiany doświadczeń na temat wyzwań komunikacyjnych. Prelekcje odbędą się w auli 1.45 (parter) na Wydziale Filologicznym UG. W wydarzeniu można także wziąć udział za pomocą platformy Zoom.
Głównym tematem konferencji „Uczenie się i nauczanie języków obcych na podstawie interkomprehensji” jest proces przyswajania, uczenia się oraz nauczania języków zbliżonych do innych języków (rodzimych lub obcych) znanych osobom uczącym się.
dr Irena Chawrilska
- W obecnej sytuacji geopolitycznej i wynikających z niej zwiększonych wysiłków uczenia języka polskiego Słowian tego rodzaju refleksja naukowa nabiera wyjątkowego wymiaru praktycznego i może być cenna dla akademików i lektorów pracujących na co dzień z osobami doświadczającymi migracji - mówi dr Irena Chawrilska, dyrektorka Akademickiego Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców UG.
Wydarzenie jest podzielone na trzy sesje. Pierwsza dotyczy perspektywy ucznia, druga perspektywy nauczyciela, a trzecia łączy te spojrzenia na przykładzie nauki języka polskiego przez osobę posługującą się językami wschodniosłowiańskimi. Wszystkie te zagadnienia zostaną omówione w kontekście interkomprehensji, czyli rozumienia języków pokrewnych do ojczystego.
Wśród 18 wystąpień zaplanowanych na 2 i 3 grudnia znajdziemy m.in. wystąpienie na temat zalet uczenia się włoskiego przez Francuza, czy wykład o typowych błędach popełnianych przez Szwedów podczas korzystania z języka angielskiego. Tematy są bardzo różnorodne. Ich zgłębienie pozwala zrozumieć różnice i podobieństwa komunikacyjne na przestrzeni wielu kultur. Konferencja odbywa się w auli 1.45 (parter) na Wydziale Filologicznym UG.
Ze strony naszej uczelni w wydarzenie zaangażowane jest Akademickie Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców UG. - Dziękujemy prof. dr hab. Przemysławowi Gębalowi i profesorowi Jacopo Saturno za zaproszenie Uniwersytetu Gdańskiego do organizacji tego wydarzenia - powiedziała dr Irena Chawrilska. Pozostali organizatorzy to Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) i European Second Language Association (EuroSLA).