“Po latach nadal pamiętają”. Prof. Krzysztof Skóra nagrodzony Zielonym Orłem

Założył i rozbudował Stację Morską Uniwersytetu Gdańskiego w Helu, dbał o zagrożone gatunki Morza Bałtyckiego m.in. ryby, foki i morświny. Sześć lat temu odszedł od nas prof. Krzysztof Skóra, jednak jego dokonania nadal zmieniają nasze otoczenie na lepsze. W tym roku za zaangażowanie w sprawy ekologiczne Profesor otrzymał „Zielonego Orła” Im memoriam. Konkurs został zorganizowany przez redakcję gazety Rzeczpospolita.  

- Taty nie ma już z nami kilka lat, ale to miłe i wzruszające, że Jego praca wciąż jest wyróżniana nagrodami. Nie mam jednak wątpliwości, że dla Niego znacznie większą nagrodą jest to, że dzięki Jego pracy zwiększyła się wiedza i świadomość społeczeństwa na temat morza - powiedziała podczas odbierania nagrody Jagna Skóra, córka profesora. - Te sukcesy to też efekt nieustannej pracy współpracowników Taty, przede wszystkim załogi Stacji Morskiej im. Profesora Krzysztofa Skóry IO UG.

Przypomnijmy, że prof. Krzysztof Skóra prawie całe swoje życie zawodowe spędził na rozbudowywaniu i rozwoju prac badawczych Stacji Morskiej UG w Helu. Od  1977r. przekształcił zrujnowany budynek dawnej wędzarni przedsiębiorstwa połowowego w nowoczesną i prężnie działającą placówkę, wzbogaconą obecnie o fokarium, bazę socjalną, Dom Morświna i halę seminaryjno-konferencyjną. Profesor miał dalsze plany rozwoju helskiej placówki uniwersyteckiej, niestety nie zdążył ich zrealizować. Obecnie samo fokarium  odwiedza rocznie ok. 0,5 mln osób, podczas jego tworzenia  zakładano zaledwie ⅕ tego zainteresowania. 

Zielonego Orła odebrały Ewa i Anna Skóra. fot. Jacek Kamiński

Zielonego Orła w imieniu zmarłego profesora odebrały Ewa i Jagna Skóra. fot. Jacek Kamiński

O fokarium, przedsięwzięciu prof. Krzysztofa Skóry, pisali m.in. w Financial Times. - Dziennikarz Financial Times opisał to jako taki samofinansujący się projekt. Nie dowiedzielibyśmy się o tym artykule, gdyby nie nasz kolega, który wracając z Nowego Jorku zobaczył na okładce czasopisma swojego kolegę Krzyśka z foką, a obok Billa Clintona - wspomina Ewa Skóra, żona prof. Krzysztofa Skóry.

Obecnie Stacja Morska im. Profesora Krzysztofa Skóry prowadzi badania nad gatunkami i siedliskami organizmów bałtyckich, a także nad mitygacją zagrożeń ze strony człowieka. Poza działalnością naukową Stacja zajmuje się też edukacją młodzieży i ochroną morskiego środowiska, organizując zajęcia dla szkół i angażując się w aktywnie w działania na rzecz ochrony Bałtyku, dzięki czemu jest jedną z najsłynniejszych atrakcji Helu. Po śmierci Profesora Stacją kieruje jego wieloletnia współpracowniczka dr Iwona Pawliczka. 

Prof. Krzysztof Skóra został laureatem trzeciej edycji „Zielonych Orłów” gazety Rzeczpospolitej. Zwycięzców wybiera kapituła złożona z ekologów, przedstawicieli biznesu oraz członków redakcji czasopisma. W przypadku naukowca z UG wyróżnienie zostało przyznane za ‘ za ochronę fok i morświnów i utworzenie fokarium w Helu.”

- Ludzie po latach nadal pamiętają. Bardzo nas to wzruszyło - powiedziała Ewa Skóra.

Zdjęcie
Marcel Jakubowski/ Zespół Prasowy UG