Kiedy innowacja idzie w parze ze zrównoważonym rozwojem. Na kampusie UG stanie Hibox

Hibox

Pojawi się już w styczniu na kampusie UG oraz przy studenckich akademikach. Czym jest innowacyjny, energooszczędny Hibox i czemu znajdzie się na Kampusie UG? 

Hibox to działający na energię słoneczną skrytkomat. Tego innowacyjnego  rozwiązania nie znajdziemy na żadnym innym polskim czy europejskim kampusie. Korzystać z niego może każdy, kto chce zostawić dany przedmiot dla kogoś innego. - Wykładowca może zostawić dokumenty dla studenta, student może sobie zamówić zakupy czy paczkę do odebrania. Jest to jedyny system na świecie mający unifikować przesyłki kurierskie - opowiada Bartłomiej Jabłoński, Dyrektor ds. Rozwoju firmy Hibox.

- Współpraca z firmą Hibox to element strategii innowacji, która stanowi jeden z celów Uniwersytetu Gdańskiego. Nasza uczelnia jest innowacyjna i chce nadal być prekursorem w tego typu przedsięwzięciach - mówi dr Mirosław Czapiewski, Pełnomocnik ds. Innowacji UG. - To partnerstwo nie jest ograniczone do skrytkomatów i tego, co jest przedmiotem  podpisanych już umów. Firma Hibox oferuje współpracę w innych obszarach i już niedługo planujemy podpisać umowę na tej przestrzeni. W planach mamy ułatwienie komunikacji wewnętrznej najważniejszym członkom naszej społeczności, czyli studentom, poprzez wprowadzenie elektrycznych hulajnóg. 

Od lewej: Pełnomocnik ds. Innowacji dr Mirosław Czapiewski, Kanclerz UG Jacek Jętczak, Dyrektor ds. Rozwoju Hibox Bartłomiej Jabłoński, pomysłodawca systemu Hibox Dawid Salomon i Zastępca Kanclerza ds. Infrastruktury i Administracji Leszek Fiertek

Od lewej: Pełnomocnik ds. Innowacji dr Mirosław Czapiewski, Kanclerz UG Jacek Jętczak, Dyrektor ds. Rozwoju Hibox Bartłomiej Jabłoński, pomysłodawca systemu Hibox Dawid Salamon i Zastępca Kanclerza ds. Infrastruktury i Administracji Leszek Fiertek

W styczniu 2023 roku na oliwskim i sopockim kampusie UG oraz przy akademikach stanie aż 10 Hiboxów. Inicjatywa była możliwa dzięki dobrej współpracy Dziekana Wydziału Nauk Społecznych dr hab. Michała Harciarka, prof. UG, Dyrektora Centrum Zrównoważonego Rozwoju dr. Krzysztofa Szczepaniaka, Zastępcy Kanclerza ds. Infrastruktury i Administracji Leszka Fiertka oraz Pełnomocnika ds. Innowacji dr. Mirosława Czapiewskiego. Firmę Hibox w tym partnerstwie reprezentują Bartłomiej Jabłoński i Dawid Salamon, pomysłodawca systemu. 

Hibox jest wynalazkiem wielowymiarowym, które łączy w sobie nie tylko innowacje, ale także zrównoważony rozwój. Skrytkomat pobiera wyłącznie energię słoneczną, nie wymaga także stałego połączenia z Internetem. Jak mówią jego twórcy: - To jedyne urządzenie, które do działania potrzebuje tylko miejsca. 

Hibox

Uniwersytet Gdański udostępnił firmie Hibox infrastrukturę uczelni do przetestowania wersji pilotażowej systemu. Oznacza to, że przez pierwsze trzy miesiące działania usługa będzie darmowa. 

Jednak to nie koniec innowacji na kampusie. Jako „przystawka” do Hiboxa w grudniu na Wydziale Nauk Społecznych pojawi się pierwsza stacja powerbanków. Znajdzie się w niej 48 certyfikowanych urządzeń o pojemności 5000 mAh i ładowaniu quickcharge 2.0. Stacja posiada także ekran HD, na którym swoje komunikaty będzie umieszczał Samorząd Studencki UG. 

Uniwersytet Gdański oraz firma Hibox planują kontynuować współpracę i wdrożyć na terenie uczelni kolejne innowacyjne przedsięwzięcia, które związane są z osiąganiem celów zrównoważonego rozwoju. 

Marcel Jakubowski/ Zespół Prasowy UG, fot. Marcel Jakubowski, mat. graficzne Firma Hibox