„Nie wszystko jest o nas” - sopockie spotkania z przyrodą

W sopockim Art Inkubatorze przez trzy dni omawiano kondycję społeczną w kontekście szeroko pojętych animal studies. Konferencję naukową zorganizowali naukowczynie i naukowcy Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego we współpracy z Zakładem Historii i Teorii Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Konferencji „Przyroda a dyskursy narodowe (w kulturach Europy Środkowo-Wschodniej)” przyświecało hasło „Nie wszystko jest o nas”, które wybrzmiało we wszystkich referatach wygłoszonych w ciągu trzech dni przez badaczy z całej Polski. Wydarzenie cieszące się dużym zainteresowaniem było prowadzone zarówno na żywo, jak również online na platformie MS Teams. W gronie naukowców reprezentujących Uniwersytet Gdański znaleźli się m.in. dr hab. Anna Filipowicz, prof. UG, dr hab. Barbara Zwolińska, prof. UG, dr hab. Monika Rzeczycka, prof. UG, dr Monika Milewska, dr Swietłana Pavlenko oraz dr Monika Żółkoś.

Przestrzenią konferencji stał się Art. Inkubator, w którym zaprezentowano również wystawę prac ASP w Gdańsku związaną tematycznie z konferencją. Zaproszeni goście mogli podziwiać obrazy, rzeźby oraz instalacje ukazujące związek człowieka z przyrodą w wielu jej aspektach.

Trzy dni pełnych zaangażowania obrad zakończył wykład dr hab. Małgorzaty Jankowskiej, prof. ASP, pod tytułem „Pejzaż z motylich skrzydeł i myślenie mackami. Strategie i formy sztuki zmierzchu antropocenu”. Pani profesor omawiała w nim problem etyczny  wykorzystywania owadów i fauny morskiej.

przyroda
Aleksandra Kuś, studentka kierunku Dziennikarstwo i komunikacji społecznej