Wykłady kaszubologiczne - podsumowanie cyklu

Wraz z końcem roku 2022 zakończył się cykl dziesięciu interdyscyplinarnych kaszubologicznych wykładów online na Wydziale Filologicznym pt. Zrozumieć Kaszuby. W kręgu podstawowych zagadnień naukowych i społecznych. Przybliżyły one słuchaczom historię i kulturę kaszubską wyróżniające Kaszuby i Kaszubów.

Cykl był realizowany w ramach oferty wykładów międzyuczelnianych - dla studentów Uniwersytetu Gdańskiego i Politechniki Gdańskiej. Z aspektami kulturoznawczymi i historycznymi w semestrze zimowym 2022/23 wykładu zapoznało się 23 studentów obu uczelni. W spotkaniach poniedziałkowych co tydzień brało natomiast udział nawet do 50 osób.

Do tematu przewodniego cyklu nawiązuje również grafika, którą zaprojektowała Małgorzata Walasek, studentka III roku etnofilologii kaszubskiej,

- Przedstawia tabakierę z rogu i tradycyjną męską czerwoną chustkę do nosa w grochy używaną przez Kaszubów po tabaczeniu - informuje dr Justyna Pomierska, koordynatorka projektu i przewodnicząca rady programowej kierunku Etnofilologia kaszubska.

W tegorocznym projekcie wzięli udział:

• dr hab. Miłosława Borzyszkowska-Szewczyk, prof. UG (Wydział Filologiczny UG): Gdańsk Güntera Grassa jako pogranicze. Geopoetyka w praktyce,

• dr Sylwia Bykowska (Instytut Historii PAN w Gdańsku): Eingedeutsche przed sądem opinii publicznej, czyli problem Volkslisty w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu,

• prof. dr hab. Marek Cybulski (Wydział Filologiczny UG): Kaszubski język literacki – praca nad jego standaryzacją,

• dr hab. Witosława Frankowska (Akademia Muzyczna w Gdańsku): Usłyszeć Kaszuby. O różnorodności muzycznej regionu,

• prof. dr hab. Igor Hałagida (Wydział Historyczny UG): Gdańsk ’45 – spojrzenie z dzisiejszej perspektywy (z Buczą w tle),

• prof. dr hab. Daniel Kalinowski (Akademia Pomorska w Słupsku): Teatr kaszubski. Z perspektywy 100 lat historii i dalszych lat istnienia,

• dr Piotr Kurpiewski (Wydział Filologiczny UG): Nie tylko „Kamerdyner”. Obraz Kaszubów w kinematografii,

• prof. dr hab. Cezary Obracht-Prondzyński (Wydział Nauk Społecznych UG): Kaszubi – szkic do portretu socjologicznego,

• dr Magdalena Sacha (Wydział Filologiczny UG): Skansen czy nowoczesność? Kreowanie obrazu Kaszub w muzealnictwie regionalnym,

• dr hab. Danuta Stanulewicz, prof. UG (Wydział Filologiczny UG): Nie tylko "Life and Adventures of Remus". Przekłady z języka kaszubskiego na angielski.

Nagrania w większości zrealizowano w studio nagrań Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku (współpraca: Lucyna Radzimińska, starszy specjalista ds. języka kaszubskiego w PCEN); trzy nagrania w Centrum Produkcji Filmowej i Dokumentalnej UG. Nagranie umieszczane było w sieci (You Tube) kilka dni przed dyskusją z udziałem prelegenta (MS Teams).

Cykl finansowany był w ramach zadania „Etnofilologia kaszubska” ze środków MSWiA.

Partnerami tegorocznego wydarzenia byli: Instytut Kaszubski, Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku i Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie.

Cały cykl wykładów na stronie

oprac. MNG/ZP