„Pełen wyzwań”, „Inspirujący”, „Doświadczenie nie do zapomnienia” - tak swój czas w Komisji Europejskiej opisują absolwenci programu Blue Book. Zobacz jak działa jednostka wykonawcza Unii Europejskiej na 5-miesięcznym płatnym stażu. Oferta praktyk jest skierowana do osób studiujących z odpowiednikiem licencjatu lub absolwentów szkół wyższych. Rekrutacja trwa do 31 stycznia 2023 r.
Dla wybranych kandydatów przygoda w jednej z czterech głównych jednostek decyzyjnych UE rozpocznie się w październiku 2023 r. i potrwa do lutego roku następnego. Komisja Europejska oferuje dwa rodzaje stażów: administracyjny i tłumaczeniowy. Pierwszy z nich umożliwia pracę związaną z prawem konkurencji, human resources, czy legislacją ekologiczną zależnie od przydzielenia, a drugi polega na pracy w Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej ds. Tłumaczeń Pisemnych.
Aplikować na staż mogą osoby, które ukończyły studia licencjackie lub ich odpowiednik. Komisja Europejska wymaga także znajomości jednego z trzech języków roboczych jednostki: angielskiego, niemieckiego lub francuskiego na poziomie co najmniej C1 oraz drugiego języka jednego z krajów Unii Europejskiej na poziomie min. B2. Żadne z wymagań nie może zostać spełnione przez język ojczysty kandydata.
Po stażu praktykant ma dalsze perspektywy pracy w jednej z wielu jednostek Komisji Europejskiej.
Stażyści otrzymują wynagrodzenie w wysokości 1,300€. Najpopularniejszym miejscem pobytu w trakcie praktyk jest Bruksela, natomiast istnieje także możliwość pobytu w Luksemburgu czy innych wybranych miastach europejskich.
Termin składania aplikacji upływa 31 stycznia.