XII EDYCJA NOCY BIOLOGÓW W UNIWERSYTECIE GDAŃSKIM

UG

Piątek trzynastego nie odstraszył biologów i biotechnologów! Tajemnice wody, wystawa związana ze zjawiskiem bioluminescencji, liczne ciekawostki o roślinach, które przypłynęły na statkach oraz stoisko „Nowotwory i spółka”, czyli o nowotworach kilka słów. XII edycja Nocy Biologów dostarczyła nie tylko wrażeń, ale i ogromu wiedzy o biologicznym świecie, który nas otacza.

Tegoroczne hasło przewodnie brzmiało „Woda - źródło życia - teraźniejszość i przyszłość”. Noc Biologów to akcja popularnonaukowa dla całej rodziny, studentów, doktorantów, pracowników oraz wszystkich ciekawych świata osób. Setki biologów i biotechnologów przygotowało interesujące wydarzenia, wykłady, warsztaty oraz pokazy zarówno dla starszych uczestników, jak i młodszych pasjonatów świata przyrody.

- Promocja naszego wydziału i szerzenie wiedzy o biologii było naszym głównym celem. Chcemy zachęcić młodych ludzi do studiowania i zainteresowania się naukami biologicznymi, poznania ich i respektowania w życiu codziennym. Noc biologów zawsze ma temat przewodni, jednak najistotniejsze jest to, aby pokazać ludziom, że biologia towarzyszy nam w życiu codziennym - tłumaczyła dr Elżbieta Sontag, koordynatorka Nocy Biologów na Wydziale Biologii.

XII edycja Nocy Biologów była pierwszą odsłoną, w której udział wzięli studenci Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku przygotowując wystawę „Bóbr europejski w pracowni designu eksperymentalnego ASP’’.

Studenci ASP

Studenci ASP ze swoimi tworami. 

- Ta edycja jest dla nas wyjątkowa, ponieważ pierwszy raz mieliśmy przyjemność postawić swoje stanowisko. Przygotowywaliśmy się do tego wydarzenia cały semestr. Przedstawiliśmy odwzorowanie czaszki bobra, staraliśmy się zrobić to jak najbardziej realistycznie. Wystawa cieszy się dużym zainteresowaniem - powiedziała Martyna Padoł, studentka Akademii Sztuk Pięknych.

Wydarzenie, które zrzesza pasjonatów nauk biologicznych, jest to nie tylko okazją promocji młodych naukowców, chcących pokazać szerszej publiczności swoje badania, ale i możliwością dotarcia do dzieci i młodzieży.

Anna Stankiewicz

Anna Stankiewicz z dziećmi

- Byłam razem ze swoimi dziećmi na wykładzie o roślinach tropikalnych. Prowadzący potrafili zainteresować zarówno moją 9-letnią córkę, jak i 18-letniego syna. Uważam, że dzięki temu wydarzeniu można spojrzeć na biologię z zupełnie innej strony i jest to wyjątkowe przeżycie. Co roku staramy się zdobyć rosiczki, świetna zabawa - mówiła Anna Stankiewicz. Zainteresowani mogli obejrzeć przygotowaną przez studentów wystawę artystyczną z żywymi bakteriami świecącymi w ciemności oraz usłyszeć czym jest zjawisko bioluminescencji i gdzie można je zaobserwować.

dr hab. Hanna Margońska

dr hab. Hanna Margońska

Uczestnicy wydarzenia poznawali barwny świat roślin i odkrywali tajemnice wody. Liczne wystawy m.in. stoiska poświęcone nietoperzom, bezkręgowcom, stworom podwodnego świata, wodzie jako środowisku życia komórek, cieszyły się ogromnym zaciekawieniem.

- Moje stanowisko poświęcone jest palmie kokosowej, jej znaczeniu i wykorzystaniu dla ludzkości. W naszej europejskiej kulturze jest ona głównie elementem słodyczy czy wypieków, lecz dla wielu ludzi z obszarów tropikalnych jest to coś, bez czego nie są w stanie funkcjonować. Ludność wykorzystuje pnie palmy do stworzenia rzeczy o charakterze technicznym, a z liści można zrobić ściany oraz najróżniejsze plecionki. Palma kokosowa jest również ważnym elementem w lecznictwie. Woda kokosowa swoim składem przypomina ludzkie osocze. Za czasów II wojny światowej była podawana w formie kroplówki wprost do żyły. Zastosowanie tej ważnej dla świata rośliny jest naprawdę ogromne  - wyjaśniała dr hab. Hanna Margońska.

fot. Mateusz Rudnicki

fot. Mateusz Rudnicki/MWB UG i GUMed

W tym samym czasie na Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii UG i GUMEDu odbywały się warsztaty laboratoryjne, wykłady popularnonaukowe oraz wyjątkowe pokazy. Studenci, doktoranci oraz pracownicy zorganizowali eksperymenty, których tematyka krążyła wokół barwnego świata przyrody. Można tu było m.in. uczestniczyć w warsztatach z pipetowania oraz posiewów bakteryjnych, stworzyć jadalne elementy z odczynników chemicznych w laboratorium, lub zdobyć podstawowe umiejętności mikrobiologa wykorzystując smakowite truskawki.

Pracownicy i doktoranci Zakładu Enzymologii i Onkologii Molekularnej przygotowali również stanowisko ,,Nowotwory i spółka’’, gdzie można było posłuchać czym charakteryzują się różne podtypy nowotworów piersi, a następnie układając puzzle przekonać się jak wyglądają komórki nowotworowe.

Dr Alicja Chmielewska

Dr Alicja Chmielewska

Dr Alicja Chmielewska, koordynatorka Nocy Biologów na Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii UG i GUMed  przyznała, że to ambitni studenci są głównymi organizatorami inicjatywy, ponieważ  chcą dzielić się swoją wiedzą oraz umiejętnościami nabytymi podczas studiowania.

- Na mojej wystawie można się wiele dowiedzieć o mikroplastiku, który razem z innymi odpadami rozkłada się w Morzu Bałtyckim. Wiele wodnych stworzeń, które spożywamy, nieświadomie zjada cząsteczki mikroplastiku, co może skutkować licznymi chorobami nowotworowymi. Na moim stanowisku znajduje się również mikroskop, pod którym można zobaczyć mięśnie szkieletowe człowieka, aparat gębowy oraz odnóża muchy  - mówił Patryk Tanaś, student III roku biotechnologii.

fot. Marcel Jakubowski

W programie tegorocznej Nocy Biologów znalazły się warsztaty zarówno dla najmłodszych, młodzieży oraz starszych pasjonatów nauk biologicznych. Wydarzenie inspiruje do dalszego zagłębiania się w biologiczny świat oraz zachęca, aby podchodzić do otaczającej nas natury z należytym jej szacunkiem.

Kaja Kuskowska, Oliwia Malczyk, filologia polska, spec. publicystyczno- dziennikarska; Fot. Marcel Jakubowski/ZP i Mateusz Rudnicki/MWB UG i GUMed