Konsultacje scenariopisarskie studentów WoFiKA z Wojciechem Smarzowskim

Studenci ścieżki praktycznej I roku Wiedzy o Filmie i Kulturze Audiowizualnej na Wydziale Filologicznym UG uczestniczyli w konsultacjach scenariuszowych z Wojciechem Smarzowskim, jednym z najbardziej utytułowanych reżyserów współczesnej polskiej kinematografii, wielokrotnym laureatem „Orła” Polskiej Nagrody Filmowej za najlepszą reżyserię, zdobywcy Paszportu „Polityki” czy nagród w Konkursie Głównym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Filmy Smarzowskiego takie, jak: "Wesele", "Dom zły", "Róża" czy "Wołyń" były tematem wielu publicznych dyskusji o sytuacji polskiego społeczeństwa i skomplikowanej historii Polski. Z kolei "Kler", poza wywołaniem ważnej dyskusji na temat problemów, z którymi zmaga się polski kościół katolicki, okazał się największym sukcesem frekwencyjnym rodzimego kina XXI wieku.

Wojciech Smarzowski przyjął zaproszenie do współpracy ze studentami Uniwersytetu Gdańskiego dzięki staraniom dr. Piotra Kurpiewskiego, Kierownika Zakładu Filmu i Mediów na Wydziale Filologicznym. Wcześniej reżyser dwukrotnie już gościł na UG – w ramach promocji filmu "Wesele" (2021) w listopadzie 2021 r. oraz na spotkaniu dla studentów kierunków filmowych w marcu 2022 r.

Tematem bieżących konsultacji była dyskusja nad scenariuszami etiud studenckich realizowanych przez studentów WoFiKA w ramach czterosemestralnych zajęć z przedmiotu „Realizacja filmu”. Dyskusja z Wojciechem Smarzowskim stanowi podsumowanie pierwszej części etapu przygotowywania etiud, a przedmiotem rozmowy były teksty: Bycie pozorne (scen. Ksawier Szczechowski, Patrycja Szczypior), Miejski folklor (scen. Maciej Lipa), Okno (scen. Jan Wojtkowski) oraz Trup Story (scen. Julia Rynkowska). W trakcie trzygodzinnego spotkania Wojciech Smarzowski w merytoryczny sposób odniósł się do wszystkich scenariuszy, wskazał na ich zalety oraz niedociągnięcia, a także cierpliwie odpowiadał na pytania studentów związane z blaskami i cieniami zawodu filmowca.

Studenci kierunków filmowych wykazują się niezwykłym zaangażowaniem w codziennej pracy, a zajęcia kursowe przygotowują ich do podjęcia działalności artystycznej i produkcyjnej w obszarze twórczości filmowej oraz działalności naukowej i animacji kultury filmowej.

Filmy zrealizowane przez studentów i absolwentów PFA oraz WoFiKA wielokrotnie kwalifikowały się do najważniejszych festiwali ogólnopolskich (np. "Pan Młody", reż. Jan Saczek, kwalifikacja do Konkursu Filmów Krótkometrażowych w ramach 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni), brały także udział w oficjalnej selekcji festiwali międzynarodowych (np. "Inkluzja", reż. Marcin Makara).

Zakład Filmu i Mediów w Instytucie Badań nad Kulturą na Wydziale Filologicznym UG prowadzi dwa praktyczne kierunki filmowe: Produkcję Form Audiowizualnych oraz Wiedzę o Filmie i Kulturze Audiowizualnej. W skali uczelni oba kierunki plasują się odpowiednio na 5. i 6. miejscu w rankingu popularności wszystkich kierunków studiów UG.

Spotkanie odbyło się 16 stycznia 2023 r.

Spotkanie z W.Smarzowskim
dr Anna Malcer - Zakrzacka/Wydział Filologiczny