„O równości i sprawności” – debata w ramach kampanii „Różni i Równi”

DB

Od początku stycznia 2023 roku Gdański Uniwersytet Medyczny, we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego, Urzędem Miasta Gdańska, Uniwersytetem Gdańskim oraz Związkiem Uczelni im. Daniela Fahrenheita w Gdańsku realizuje drugi etap kampanii „Kultura Szacunku / Culture of Respect” poświęcony szeroko rozumianej równości i równemu traktowaniu, a zatytułowany „Różni i Równi / Diverse & Equal”.

W ramach tej kampanii zostaną zorganizowane 4 debaty tematyczne. Pierwsza z nich będzie poświęcona zagadnieniu równości i równego traktowania w kontekście poziomu sprawności i zatytułowana O równości i sprawności”.

Debata odbędzie się w poniedziałek 6 marca 2023 o godzinie 16:00 w Auditorium Primum im. prof. Olgierda Narkiewicza w Atheneum Gedanense Novum GUMed, Al. Zwycięstwa 41/42 w Gdańsku i będzie transmitowana na żywo na kanale YouTube GUMed.

Nagranie debaty z tłumaczeniem na język angielski zostanie udostępnione na kanale YouTube GUMed kilka dni po terminie debaty.

Wypowiedzi Uczestników debaty będą tłumaczone na żywo przez tłumacza Polskiego Języka Migowego.

Przedmiotem zainteresowania Uczestników debaty będą:

  • Problemy z jakimi spotykają się osoby z niepełnosprawnością w środowisku akademickim - czy nadal głównym źródłem problemów są bariery architektoniczne i techniczne? A może co innego?
  • Stereotypy i uprzedzenia - jaki problem z niepełnosprawnością mają osoby w pełni sprawne? Czy aby nie nazbyt łatwo dokonujemy uogólnień, kategoryzacji i stygmatyzacji osób z niepełnosprawnością?
  • Czego potrzebują osoby z niepełnosprawnością, szczególnie w środowisku akademickim? Jak zapewniać wsparcie i umożliwiać samorealizację osób z niepełnosprawnością w sposób godny i z korzyścią dla wszystkich?
  • Czy niepełnosprawność jest częstym źródłem nierównego traktowania w środowisku akademickim? Dlaczego tak jest? Czego potrzeba najbardziej, aby uczelnia była miejscem przyjaznym, bezpiecznym i komfortowym do pracy i nauki dla wszystkich, niezależnie od poziomu sprawności?
  • Co już udało się zrobić i jakie są plany w tej dziedzinie w UG i GUMed?

W debacie wezmą udział (w kolejności alfabetycznej):

  1. Pani Katarzyna Maciejowska – Uniwersytet Gdański; studentka I roku Międzydziedzinowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych i Społecznych
  2. Pani mgr Joanna Matuszewska - Radio Gdańsk; Gdański Uniwersytet Medyczny; dziennikarka medyczna, rehamanagerka i specjalistka ds. kompleksowej rehabilitacji w Centrum Chorób Piersi UCK, dydaktyk w Zakładzie Badań nad Jakością Życia GUMed
  3. Pani mgr Justyna Rogowska - Uniwersytet Gdański; Pełnomocnik Rektora ds. Osób z Niepełnosprawnością; Kierownik Projektu „Dostępny UG…”
  4. Pan dr hab. med. Tomasz Smiatacz - Gdański Uniwersytet Medyczny; Prorektor ds. Studenckich; Pełnomocnik Rektora ds. Osób z Niepełnosprawnością
  5. Pani prof. dr hab. med. Dominika Szalewska - Gdański Uniwersytet Medyczny; kierownik Kliniki Rehabilitacji
  6. Pani Daniela Walkowska – Uniwersytet Gdański; studentka I roku Pedagogiki Specjalnej
  7. Pan Daniel Wilczyński - Gdański Uniwersytet Medyczny; student IV roku Wydziału Farmaceutycznego
  8. Prowadzący: dr Jacek Kaczmarek
DB
Dr Jacek Kaczmarek