Dwudziestu nowych nauczycieli języka kaszubskiego ukończyło kolejny cykl edukacyjny na studiach podyplomowych „Nauczanie języka kaszubskiego”. Dołączyli do grona 198 absolwentów, którzy od 2012 roku zdobywają uprawnienia w Uniwersytecie Gdańskim.
Pierwsi od lewej egzaminatorzy języka kaszubskiego: prof. Marek Cybulski i Danuta Pioch, obecnie Przewodnicząca Rady Języka Kaszubskiego, która była w gronie pierwszych dwunastu absolwentów w 1998 r.
Pierwsze inicjatywy kształcenia nauczycieli języka kaszubskiego na UG pojawiły się już wcześniej. W 1998 roku odbył się wyjątkowy egzamin, podczas którego dwunastu uczestników zaprezentowało swoją wiedzę przed specjalną komisją, w skład której weszli prof. dr hab. Edward Breza, prof. dr hab. Jerzy Treder, dr Aleksander Klemp (Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie) i Roman Tempski (Kuratorium Oświaty) i – wówczas jeszcze doktor – prof. dr hab. Marek Cybulski.
Uniwersytet Gdański, jako pierwsza instytucja w Polsce, umożliwił uzyskanie kwalifikacji nauczycielom, którzy zajmowali się edukowaniem, ale nie mieli możliwości zdobycia uprawnień. Od 2012 roku, kiedy w ofercie UG ponownie pojawił się kierunek „Nauczanie języka kaszubskiego”, uniwersytet wykształcił ćwierć tysiąca absolwentów. W tym roku mija 25 lat od początków tej inicjatywy.
Dodatkowo w 2000 i 2002 roku pod kierownictwem prof. Jerzego Tredera studium podyplomowe kwalifikacyjno-metodyczne nauczania języka kaszubskiego wykształciło 92 pedagogów.
- Pierwszą edycję studiów podyplomowych "Nauczanie języka kaszubskiego" uniwersytet uruchomił w 2012 r. Biorąc pod uwagę także absolwentów etnofilologii kaszubskiej (studia stacjonarne I st.), w nowym tysiącleciu naszą Alma Mater opuściło już ćwierć tysiąca kaszubistów o dobrych kompetencjach językowych i z rzetelną wiedzą o Kaszubach i kaszubszczyźnie. To istotny wkład w rozwój edukacji kaszubskiej - powiedziała dr Justyna Pomierska kierownik studiów podyplomowych i przewodnicząca rady programowej kierunku etnofilologia kaszubska.
Obecny program studiów podyplomowych "Nauczanie języka kaszubskiego" zakłada trzy semestry nauki, podczas których uczestnicy wezmą udział w 350 godzinach zajęć oraz odbędą 90 godzin praktyki dydaktycznej. Najbliższą edycję zaplanowano na semestr zimowy 2023/2024. Rekrutacja rozpocznie się w dniu 22 marca 2023 r.