Konferencja Focus on Ukraine - zapraszamy do rejestracji!

Polskie środowisko akademickie jasno określiło swoje stanowisko i chęć niesienie pomocy Narodowi Ukraińskiemu. Jedną z okazji do przedyskutowania strategii tego wsparcia była konferencja „Solidarni z Ukrainą” zorganizowana przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej (NAWA) i Uniwersytet Gdański. Przyszedł czas na kolejną edycję wydarzenia - zapraszamy na konferencję Focus on Ukraine 3-4 kwietnia br. w Sali Teatralnej Budynku Neofilologii Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego.

NAWA

Konferencja Solidarni z Ukrainą 2022, fot. Marcel Jakubowski

Podczas pierwszej konferencji pt. „Solidarni z Ukrainą. Studenci, naukowcy, instytucje” przedstawiciele różnych grup, instytucji i narodów mogli wymienić się dotychczasowymi doświadczeniami i przedyskutować potencjalne rozwiązania i inicjatywy, które pomogą ukraińskiemu środowisku naukowemu.

W tym roku podstawowym pytaniem, wokół którego będzie ogniskować tematyka spotkania, jest:  Jak włączyć ukraińskie szkolnictwo wyższe do Europejskiego Obszaru Szkolnictwa Wyższego oraz Europejskiego Obszaru Badań? Kluczową rolę w tym procesie ma do odegrania Polska, tworząc dla Ukrainy naturalny pomost między Wschodem a Zachodem.

Tematyka wystąpień oraz paneli dyskusyjnych będzie dotyczyła:

• wsparcia uchodźców z Ukrainy okazanego w 2022 r.,
  • przyszłości mobilności studenckiej oraz naukowej w kontekście wojennym,
  • uznawalności wykształcenia uchodźców,
  • programu NAWA Solidarni z Ukrainą: Uniwersytety Europejskie,
  • współpracy akademickiej w czasie wojny oraz po jej zakończeniu,
  • digitalizacji procesów nauczania oraz roli nowych technologii w odbudowie powojennej Ukrainy,
  • inicjatyw samorządowych oraz akademickich,
  • przyszłości współpracy naukowej z Ukrainą.

Uczestnicy konferencji podejmą refleksję nad dotychczasowymi działaniami na rzecz ukraińskiego środowiska akademickiego, a następnie w trakcie dyskusji spróbują wypracować wspólną wizję odbudowy Ukrainy z pożogi wojennej, strategię rekonstrukcji ośrodków akademickich oraz perspektywy dalszego rozwoju. Unikatowy charakter spotkania zapewnią goście z zagranicy, którzy wzbogacą wydarzenie o szeroki kontekst międzynarodowy.

Rejestracja na konferencję

W konferencji wezmą udział przedstawiciele:

• agencji odpowiedzialnych za rozwój szkolnictwa wyższego na Słowacji, w Czechach, Austrii oraz na Litwie;
  • Komisji Europejskiej;
  • Banku Światowego;
  • Ambasad;
  • Ministerstw odpowiedzialnych za cyfryzację,
  • Samorządów,
  • Narodowego Centrum Nauki,
  • Sieci Badawczej Łukasiewicz;
  • Polskiej Akademii Nauk,
  • Narodowej Akademii Nauk Ukrainy;
  • organizacji studenckich i naukowych,
  • rektorzy uczelni oraz prorektorzy ds. współpracy międzynarodowej.

Program Konferencji.

Organizatorzy: