Darmowe poradniki prawne studentów WPiA dla obywateli Ukrainy

grafika

Wydział Prawa i Administracji UG wciąż wspiera Ukrainę. Studenci zaangażowani w pomoc zdobyli niedawno mini-grant Miasta Gdańska na wydrukowanie i kolportaż darmowego poradnika prawnego, który zostanie rozprowadzony w gdańskich ośrodkach pomocy i urzędach na co dzień wspomagających obywateli Ukrainy. Znajdą się w nim podstawowe kwestie związane między innymi z edukacją, opieką zdrowotną, czy najmem mieszkania.

Mini-grant w ramach Gdańskiego Funduszu Młodzieżowego dla projektu „Prawne SOS dla obywateli Ukrainy” otrzymało czterech studentów Wydziału Prawa i Administracji UG: Milena Kruszewska, Wiktoria Malesa, Michalina Niedziela i Katarzyna Latek oraz student Polsko-Japońskiej Szkoły Technik Komputerowych - Mateusz Dankowski.

Dzięki uzyskanemu dofinansowaniu  możliwe będzie wydrukowanie poradników prawnych dla obywateli ukraińskich, które do tej pory zamieszczone były na wydziałowej stronie internetowej. Znajdą się w nich kwestie związane między innymi z edukacją, opieką zdrowotną, czy najmem mieszkania. Wydrukowane ulotki zostaną rozprowadzone w gdańskich ośrodkach pomocy i urzędach, które na co dzień wspomagają obywateli Ukrainy. Poradniki prawne powstały pod opieką merytoryczną pracowników naukowych Wydziału.

Przypomnijmy, że w 2022 r. WPiA (obok innych wydziałów UG) prowadził 30-dniową zbiórkę na rzecz uchodźców z Ukrainy. Dzięki inicjatywie WPiA udało się pomóc ponad 800 rodzinom. Do Konsulatu Ukrainy wyjechało stąd 11 transportów samochodowych z darami, 10 transportów dotarło na granicę polsko-ukraińską a 7 trafiło na Ukrainę. Także Studencka Poradnia Prawna, funkcjonująca na WPiA UG (przy ul. Jana Bażyńskiego 6, pokój 2004, email: spp@studms.ug.edu.pl), świadczyła i wciąż świadczy bezpłatną pomoc prawną, która polega na udzielaniu pisemnych porad prawnych dla zainteresowanych. Porady przygotowywane są przez studentów WPiA pod kierunkiem wykładowców akademickich. Obywatele Ukrainy nadal mogą korzystać z tej formy pomocy (proszeni są o przyjście na dyżur z osobą, która zna język polski i pomoże w tłumaczeniu).

 

EMW/Zespół Prasowy UG