Spotkanie Rektorów Polski i Uzbekistanu w Taszkiencie

Reprezentacja Uniwersytetu Gdańskiego uczestniczyła w odbywającym się w Tashkent State University of Economics, Forum Rektorów Polski i Uzbekistanu, którego głównym celem było omówienie wyzwań internacjonalizacji szkolnictwa wyższego obu krajów, a także wzmocnienie i pogłębienie wzajemnych relacji.

Obrady plenarne, stanowiące pierwszą część Forum, umożliwiły stronom zaprezentowanie potencjału obu państw, określenie wzajemnych oczekiwań i rozpoczęcie dyskusji na temat wyzwań, nowych partnerstw i możliwości. Dr Kongratbay Sharipov, Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Taszkiencie, otwierając sesję podkreślił, że strategia rozwoju Uzbekistanu obejmuje stworzenie m.in. podstaw współpracy w zakresie kultury, innowacji, wymiany edukacyjnej i  naukowej pomiędzy Polską a Uzbekistanem.

Obecnie w Uzbekistanie studiuje ok. miliona studentów, co zdaniem Ministra Edukacji Wyższej Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego, Nauki i Innowacyjności Republiki Uzbekistanu – dr. Komiljona Karimova stanowi duży potencjał poszukujących nowych ścieżek kariery poprzez edukację na europejskim poziomie.

Obecny podczas wydarzenia Ambasador Rzeczpospolitej Polskiej w Uzbekistanie Radosław Gruk podkreślił wagę wzorowych stosunków między Polską, a Uzbekistanem. W Polsce studiuje około 3000 studentów z Uzbekistanu, co stanowi siódmą największą grupę studentów zagranicznych w Polsce.

Ważne kwestie w swoim przemówieniu podniósł również przewodniczący KRASP oraz Rektor Politechniki Śląskiej prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk: - Naszym nadrzędnym celem jest rozwój internacjonalizacji naszych uczelni. Głęboko wierzę, że wyniki dyskusji podczas Forum będą dla przedstawicieli władz Uzbekistanu silnym dowodem na wsparcie i rozwój tej edukacyjnej destynacji. Chciałbym, aby nasze partnerstwo zainicjowało stworzenie stabilnej współpracy międzyuczelnianej i kontaktów z innymi krajami Azji Środkowej. Wykorzystajmy zatem tę niezwykłą okazję do spotkania, rozmowy, pozyskania nowych partnerów i poszerzenia międzynarodowej widoczności polskich i uzbeckich uniwersytetów”.

Reprezentanci uzbeckich uczelni wyższych wskazywali z kolei w swoich wystąpieniach na możliwości współpracy akademickiej w zakresie: opracowania wspólnych programów studiów oraz programów dla doktorantów, organizacji krótko i długoterminowych staży dla studentów i kadry, tworzenia sieci uczelni i konsorcjów, organizacji startupów oraz stworzenia wspólnych laboratoriów badawczych.

Drugą część Forum stanowiły obrady przy „okrągłych stołach”, podczas których rektorzy szkół wyższych mieli okazję zaprezentowania dotychczasowych osiągnięć swoich uczelni m.in. w zakresie umiędzynarodowienia. Wystąpienia rektorów stanowiły podstawę do rozpoczęcia dyskusji nad rozwojem współpracy w zakresie kształcenia, badań, wymiany akademickiej oraz realizacji wspólnych projektów.

Rektor prof. Piotr Stepnowski

Podczas Forum Rektor prof. dr hab. Piotr Stepnowski, w prezentacji zatytułowanej “Enhancing the global impact of University Cooperation: Poland and Uzbekistan. Joint Forces” przedstawił potencjał Uniwersytetu Gdańskiego podkreślając podobieństwo Polski i Uzbekistanu oraz globalnego wpływu wzajemnej akademickiej kooperacji tych krajów. Odniósł się także do dotychczasowej współpracy między Uniwersytetem Gdańskim, a Tashkent State University of Law, z którego do naszej uczelni przyjeżdża około 70 studentów rocznie.

Spotkanie zaowocowało również podpisaniem kilku umów o współpracy z uczelniami z Taszkientu i Samarkandy w zakresie korzystania z programów stypendialnych oferowanych przez rząd uzbecki.

Forum Rektorów Polski i Uzbekistanu w Taszkiencie towarzyszyły „Prezentacje Polskich Uczelni” dla uzbeckiej młodzieży zorganizowane w ramach programu „Study in Poland” w formie targów edukacyjnych.

Wydarzenie zorganizowały: Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) oraz Konferencja Rektorów Uzbekistanu, przy wsparciu Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Uzbekistanie, Ambasady Republiki Uzbekistanu w Polsce oraz Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”. Patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Edukacji i Nauki w Polsce oraz Ministerstwo Szkolnictwa Wyższego, Nauki i Innowacyjności Republiki Uzbekistanu.

Dominika Brulińska /Biuro Współpracy Międzynarodowej, Agnieszka Beck / Zespół Promocji i Kontaktów ze Sponsorami