Znamy zwycięzców II edycji konkursu fact-checkingowego "DETEKTOR"

II edycja ogólnopolskiego akademickiego konkursu fact-checkingowego „DETEKTOR” organizowana przez Instytut Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Gdańskim dobiegła końca. Znamy już zwycięzców – to studenci Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej i Uniwersytetu Jagiellońskiego!

W etapie warsztatowym i finałowym konkursu „DETEKTOR” udział wzięło 15 studentów i studentek z całej Polski. Każdy z nich przed przystąpieniem do zadań finałowych wziął udział w zajęciach przeprowadzonych przez Adama Majchrzaka – starszego analityka w Stowarzyszeniu Demagog oraz asystenta w Instytucie Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. W trakcie spotkania zaprezentowano podstawowe i zaawansowane metody weryfikacji fałszywych treści w codziennej pracy fact-checkera.

Następnie studenci i studentki musieli rozwiązać 10 zadań związanych z weryfikacją fałszywych informacji w sieci, w których należało wykazać się krytycznym myśleniem i szczególnymi kompetencjami. Zadania związane były m.in. z dezinformacją rosyjską, fałszywymi informacjami o migracji, teoriami spiskowymi czy też specyficznym użyciem zaawansowanych technik weryfikacji w praktyce. Tylko trójka najlepszych studentów mogła zdobyć specjalne nagrody, oto oni: 

I MIEJSCE – Andrzej Snopiński – student ekonomii na Uniwersytecie Gdańskim
II MIEJSCE – Julia Kaproń – studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej
III MIEJSCE – Filip Wilczyński – student psychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i wszystkim osobom, które wzięły udział w finale! Za pierwsze miejsce przewidziano płatny letni staż w Stowarzyszeniu Demagog w połączeniu z monitoringiem. Za drugie miejsce – wakacyjne praktyki w Projekcie Pulsar. Natomiast za trzecie – wizytę studyjną w Brukseli na zaproszenie przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym patronatem JM rektora UG prof. dr. hab. Piotra Stepnowskiego oraz patronatem Stowarzyszenia Demagog, Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej (PTKS), Komisji Europejskiej w Polsce, Polskiej Akademii Nauk, The Central European Digital Media Observatory (CEDMO), Google News Initiative, CyberDefence24 i Projektu Pulsar.

W składzie kapituły tegorocznej edycji zasiedli prof. Małgorzata Łosiewicz (Uniwersytet Gdański), prof. Iwona Hofman (PTKS i PAN), prof. Karina Stasiuk-Krajewska (Uniwersytet SWPS i CEDMO), dr Aleksandra Monkos (Stowarzyszenie Demagog), Bartosz Zadura (Komisja Europejska w Polsce), Daniel Rząsa (Google News Lab), Karol Jałochowski (Projekt Pulsar) oraz Adam Majchrzak (Uniwersytet Gdański i Stowarzyszenie Demagog).

Szczegóły dot. rozdania nagród zostaną przekazane wybranym osobom drogą mailową.

Adam Majchrzak