Pomyśl o sobie (nie tylko) na wiosnę! Warsztaty Akademickiego Centrum Wsparcia Psychologicznego w CZRUG

Trwa cykl warsztatów radzenia sobie ze stresem i mindfulness organizowanych przez Akademickie Centrum Wsparcia Psychologicznego. Spotkania odbywają się w siedzibie Centrum Zrównoważonego Rozwoju na Wydziale Nauk Społecznych UG – wspieramy i zachęcamy do dbania o zdrowie psychiczne.

Warsztaty prowadzone są przez psycholożki Joannę Hajduczenię i Emilię Ożgo oraz studentki IV roku psychologii: Aleksandrę Stube i Weronikę Sztukowską. W ramach spotkań, które obejmują między innymi naukę technik mindfulness i ćwiczenia oddechowe uczestnicy otrzymują praktyczne wskazówki i narzędzia pomagające przetrwać trudniejsze chwile. Cykl warsztatów będzie trwał do czerwca.

Na warsztatach zagłębiamy się w siebie, przyglądamy się swoim myślom i rozpracowujemy te z nich, które nam nie służą. Wspólnie tworzymy bezpieczną przestrzeń, w której można się dzielić swoimi refleksjami, ale co ważne, nie trzeba tego robić. Wiemy, że każdy i każda z nas ma swoje własne granice. Na naszych warsztatach pracujemy rozmową, ale również wewnętrznymi procesami, które zachowujemy dla siebie. Co warto podkreślić – tematy spotkań są tworzone w duchu uważności na realne potrzeby osób studiujących – zwracają uwagę Aleksandra Stube i Weronika Sztukowska.

Inicjatywa Akademickiego Centrum Wsparcia Psychologicznego to okazja, żeby zrobić pierwszy krok stronę poprawy jakości swojego zdrowia psychicznego. Szczególnie ważne jest to dla osób, które muszą zaadaptować się do życia w nowym mieście, często nawiązywać nowe relacje czy godzić studia z pracą. Towarzyszy im wtedy stan wzmożonego napięcia nerwowego, czyli stres. Co należy robić, żeby zredukować jego negatywne skutki?

Profilaktyka stresu to przede wszystkim codzienne, regularne działania i praktyki, które pomagają nam pozbyć się z ciała napięcia powodowanego przez powtarzające się sytuacje stresowe. Podczas warsztatu ćwiczymy techniki oddechowe, sięgamy też po elementy medytacji uważności, tak, aby poszerzyć nasz repertuar praktyk radzenia sobie ze stresem – wyjaśnia Joanna Hajduczenia.

Psycholożka z Akademickiego Centrum Wsparcia Psychologicznego dodaje, że poprzednie spotkania spotkały się z bardzo dobrym odbiorem wśród uczestników.

Studenci wypełniający ankiety po warsztatach deklarują, że najbardziej wartościowe są dla nich ćwiczenia relaksacyjne i oddechowe. Pozytywnie oceniają też możliwość wymiany doświadczeń i poznawanie sposobów radzenia sobie ze stresem innych osób. Studenci bardzo chętnie biorą udział w proponowanych ćwiczeniach, odnoszą prezentowaną na warsztacie wiedzę dotyczącą stresu do własnych doświadczeń i są żywo zainteresowani poszerzaniem własnej praktyki radzenia sobie ze stresem – wylicza Joanna Hajduczenia.

Profilaktyka, leczenie i promowanie zdrowia psychicznego są wpisane w cel 3 zrównoważonego rozwoju – Dobre zdrowie i jakość życia. Światowa Organizacja Zdrowia podkreśla, że zaburzenia psychiczne są jednym z najważniejszych wyzwań dla zdrowia publicznego w Europejskim Regionie WHO. Inwestycje w zdrowie psychiczne są niezbędne dla zrównoważonego rozwoju polityki zdrowotnej i społeczno-ekonomicznej (więcej informacji: Informacje o Celach Zrównoważonego Rozwoju (SDG) - cele dotyczące zdrowia psychicznego).

Warsztaty odbywają się w Centrum Zrównoważonego Rozwoju na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego (sala D209).

Centrum Zrównoważonego Rozwoju coraz szerzej angażuje się we współpracę społeczności naukowej z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Aktywnie włączamy się w realizację inicjatyw, które służą najbliższej lokalnej społeczności. Z ogromną radością gościmy w naszej siedzibie Akademickie Centrum Wsparcia Psychologicznego, które prowadząc u nas warsztaty, nie tylko realizuje Cel 3 zrównoważonego rozwoju Dobre zdrowie i jakość życia, ale, przede wszystkim, pomaga dbać o dobrostan i zdrowie psychiczne studentom naszej uczelni – mówi dr Krzysztof Szczepaniak, Dyrektor Centrum Zrównoważonego Rozwoju UG.

Spotkania cieszą się tak dużą popularnością, że zostały wyczerpane już wszystkie limity miejsc. Nadal prowadzone są jednak zapisy na listę rezerwową, a wkrótce zostaną ogłoszone kolejne terminy. Swoje zainteresowanie warto zgłosić mailowo pod adresem: warsztaty.cwp@ug.edu.pl

Więcej informacji o warsztatach, dokładne terminy oraz tematy spotkań można znaleźć na stronie:

Pomyśl o sobie (nie tylko) na wiosnę! Akcja Centrum Wsparcia Psychologicznego UG | Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego

na zdjęciu studentki prowadzące część warsztatów Aleksandra Stube i Weronika Sztukowska

Studentki prowadzące część warsztatów Aleksandra Stube i Weronika Sztukowska

Szymon Gronowski/CZR