Dr Anna Sobecka laureatką Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis”

fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl;

dr Anna Sobecka. Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl;

Dr Anna Sobecka odebrała Nagroda Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury Splendor Gedanensis za książkę „Obrazowanie natury w nowożytnym Gdańsku. O kulturze kolekcjonerskiej miasta” wydaną przez gdańskie wydawnictwo słowo/obraz terytoria. Po raz 50. twórczynie, twórcy oraz mecenaski i mecenasi zostali uhonorowani Nagrodami Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis” oraz tytułem Mecenas Kultury Gdańska. Jubileuszowa gala odbyła się w sobotę, 20 maja, w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.

 

Wśród nominowanych do nagrody był także prof. Stefan Chwin. Laureatów wybrała kapituła pod przewodnictwem Radnego Miasta Gdańska Jana Peruckiego, w której skład weszli ponadto: przedstawiciele Rady Kultury Gdańskiej, prezydent Gdańska, wyższych uczelni w Gdańsku i trójmiejskich mediów. Zwycięzcy otrzymali dyplom autorstwa Piotra Kowalskiego oraz nagrodę finansową w wysokości 25 tys. złotych.

Laureatami tegorocznych nagród „Splendor Gedanensis” (przyznawanych za ubiegły rok) zostali:

- dr Anna Sobecka - Nagroda Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury Splendor Gedanensis za książkę „Obrazowanie natury w nowożytnym Gdańsku. O kulturze kolekcjonerskiej miasta” wydaną przez gdańskie wydawnictwo słowo/obraz terytoria;

- prof. Andrzej Szadejko - Nagroda Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury Splendor Gedanensis za album „Musica Baltica 9 - Johann Daniel Pucklitz” oraz za wkład w promocję w kraju i za granicą gdańskiego i pomorskiego dziedzictwa muzycznego;

- Wojciech Zmorzyński - Nagroda Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury Splendor Gedanensis za koncepcję i opiekę kuratorską nad wystawą „Fangor. Poza obraz”, która odbyła się w Oddziale Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku

Nagrodę Specjalną „Splendor Gedanensis 2023” za wybitne osiągnięcia i dokonania na rzecz gdańskiej kultury otrzymali Marcin Napiórkowski, Katarzyna Szyngiera i Mirosław Wlekły - Specjalny Splendor - Nagroda Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury Splendor Gedanensis za spektakl „1989”, który opowiadając o polskiej drodze do wolności, przekuwa mit w prawdę indywidualnego i zbiorowego doświadczenia. Mecenas Kultury Gdańska 2023

Bogumiła Soyka, Joanna Łepek i Alicja Soyka otrzymały tytuł Mecenasek Kultury Gdańska, za finansowe wsparcie wystawy czasowej „STOCZNIA. Człowiek. Przemysł. Miasto”, którą można oglądać w Europejskim Centrum Solidarności (kuratorką merytoryczną wystawy jest dr Magdalena Staręga - rozmowa na temat wystawy)

Dr Anna Sobecka - historyczka sztuki związana z Instytutem Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego naukowo zajmuje się sztuką nowożytną, ze szczególnym uwzględnieniem malarstwa, grafiki i rzemiosła artystycznego. Specjalizuje się też w badaniu przedmiotów artystycznych tworzonych z bursztynu od czasów najdawniejszych po współczesny design. Fascynuje ją zarówno historia kolekcjonerstwa, jak i współczesne wystawiennictwo.

Nominacja za książkę „Obrazowanie natury w nowożytnym Gdańsku. O kulturze kolekcjonerskiej miasta” – fascynującą lekturę prezentującą wyniki drobiazgowego śledztwa na temat gdańskich kolekcjonerów z XVII i XVIII wieku, będącą nowatorską propozycją interdyscyplinarnych badań nad kulturą mieszczańską północnej Europy. Książka dotyczy niezwykle ważnego zjawiska z dziejów kultury artystycznej dawnego Gdańska. Autorka w sposób przekonujący zrekonstruowała splot zjawisk związanych z dawną wiedzą i dawną sztuką. Przemilczenie onych światów jest jednym z najciekawszych fenomenów kultury Gdańska w jego złotym wieku. Niezależnie od – docenionej już – wartości naukowej książki, badania autorki mają także swój wymiar społeczny. To dzięki działaniom dr Sobeckiej udało się pozyskać do zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku znakomitą martwą naturę autorstwa gdańskiego malarza Philippa Sauerlanda. W kolejce czekają następne dzieła, które warto zakupić do zbiorów publicznych.

 

Cały tekst na stronie gdansk.pl

Przypomnijmy, że dr Anna Sobecka za książkę pt. "Obrazowanie natury w nowożytnym Gdańsku. O kulturze kolekcjonerskiej miasta" we wrześniu 2022 roku została laureatką Nagrody Komitetu Nauk o Sztuce Polskiej Akademii Nauk. (czytaj tu)

Laureatce nagrody gratulujemy!

źródło: gdansk.pl., fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl; oprac. MNG/ZP