Obóz adaptacyjny dla studentów I roku za nami

Jak co roku we wrześniu Parlament Studentów Uniwersytetu Gdańskiego zorganizował w pobliżu Starogardu Gdańskiego obóz adaptacyjny dla studentów pierwszego roku, którzy od pierwszego października rozpoczną naukę w naszej Uczelni.

Obóz rozpoczęło szkolenie dotyczące między innymi praw i obowiązków studentów, tego, na co należy uważać na uczelni, a także możliwości, jakie zapewnia uniwersytet. Prowadzący wskazał na regulacje prawne, które są istotne dla studentów, oraz zwrócił uwagę, jak ważne jest przestrzeganie obowiązujących terminów. Zaprezentowana została także struktura organizacyjna uczelni, ze szczególnym uwzględnieniem osób odpowiedzialnych za konkretne kwestie związane z kształceniem, sprawami socjalnymi czy naukowymi.

Drugiego dnia przyszłych studentów odwiedzili przedstawiciele władz uczelni: Rektor prof. Piotr Stepnowski, Rektor Senior prof. Bernard Lammek, Prorektor ds. Studentów i Jakości Kształcenia dr hab. Arnold Kłonczyński, prof. UG, Prorektorka ds. Współpracy i Rozwoju dr hab. Sylwia Mrozowska, prof. UG oraz Prorektor ds. Badań Naukowych prof. dr hab. Wiesław Laskowski. Rektorzy pogratulowali wyboru uczelni i podkreślili jej znaczący rozwój w ostatnich latach. Wspomnieli także, że warto być aktywnym w trakcie studiów, bo z całą pewnością zaowocuje to sukcesami w życiu zawodowym.

Tradycyjnie przedstawiciele władz uczelni wręczyli także pamiątkowe koszulki i rozmawiali z uczestnikami obozu o planach związanych z podjętymi studiami i oczekiwaniach dotyczących nauki na Uniwersytecie Gdańskim.

Po raz pierwszy odbyła się adapciakowa familiada, w której rywalizowały ze sobą drużyny składające się z władz uczelni i uczestników obozu adaptacyjnego, odpowiadając na pytania dotyczące adapciaka. Nowy punkt programu sprawił dużo radości zarówno uczestnikom, jak i widzom i zapewne będzie obecny także w kolejnych latach.

Podczas kilku dni uczestnicy brali udział w szkoleniach dotyczących kwestii kształcenia, oferty stypendialnej czy korzystania z Portalu Studenta. Zapoznali się także z różnymi formami działalności studenckiej w Uniwersytecie Gdańskim. O ofercie działań w sferze nauki oraz działalności społecznej i charytatywnej, także na niwie międzynarodowej, skierowanej do studentów opowiedzieli przedstawiciele Centrum Aktywności Studenckiej i Doktoranckiej. Łukasz Bień i Piotr Patalas z CASID zwrócili uwagę, że warto w trakcie studiów podejmować bardzo różne aktywności uzupełniające program kształcenia, niezależnie od tego, czy będą one związane z działalnością społeczną, kulturalną czy sportową.  

O aktywnościach sportowych, które można podjąć na UG, a także o tym, jak aplikować do AZS i zostać zawodnikiem w ramach sekcji, opowiedział Piotr Walczak z Akademickiego Związku Sportowego. Prezes AZS UG przybliżył przyszłym studentom, jak zapisać się na zajęcia z wychowania fizycznego oraz jak udział w sekcjach może zastąpić obowiązkowe zajęcia WF.

Bardzo szeroką ofertę kulturalną naszej uczelni przedstawiły Barbara Madany i Paulina Zaborniak z Akademickiego Centrum Kultury Alternator. Prelegentki opowiedziały między innymi o najważniejszych inicjatywach grup twórczych takich jak Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego, Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Gdańskiego „Jantar” czy Studio Wokalne UG. O udziale w tym ostatnim opowiedziała występująca w Studio Woklanym Paulina Zaborniak, studentka kulturoznawstwa na UG.

Nie zabrakło także atrakcji niezwiązanych z rozpoczynającymi się studiami, takich jak udział w rozgrywkach w siatkówkę i koszykówkę, pływanie na kajakach i rowerach wodnych po jeziorze Borzechowskim Wielkim, spływ kajakowy rzeką Wdą czy turniej paintballowy.

Dużym powodzeniem cieszyło się odbywające się tuż przy plaży karaoke i projekcja filmu grozy pod gwiazdami. Prawdziwie letnia aura sprzyjała spędzaniu czasu nad wodą. Dzięki organizatorom była to zabawa aktywna, w ramach której odbył się między innymi konkurs w limbo, gra w siatkówkę wodną czy plażowy runmageddon. Ci, którzy woleli jednak spędzić czas na błogim leniuchowaniu, również mogli to zrobić, pływając na dmuchanych kołach czy wygrzewając się na plaży.

Na wszystkich chętnych do rozruszania szarych komórek czekały przygotowane specjalnie na obóz quizy z nagrodami o bardzo szerokim zakresie pytań, od muzyki rozrywkowej i gier komputerowych po matematykę i biologię. Miłośnicy gier planszowych mogli czas wolny od prelekcji poświęcić swojemu hobby, grając w takie tytuły jak Talisman czy Dixit.

Uczestnicy ocenili obóz jako zdecydowanie udany, podkreślając, że dzięki udziałowi w nim już przed rozpoczęciem studiów dowiedzieli się wiele o tym, jak funkcjonuje uczelnia i jak bezstresowo zaaklimatyzować się w nowym środowisku.

Łukasz Bień/CASiD; Fot: Łukasz Bień i Piotr Patalas