Jednym z wyzwań, przed którymi staje każda instytucja, jest ciągła i skuteczna ochrona infrastruktury IT. Luki zabezpieczeń i powiązane z nimi zagrożenia stanowią poważny i wymierny problem dla użytkowników. Jeśli chcemy być bezpieczni w Internecie, przede wszystkim musimy zadbać o zabezpieczenie naszego sprzętu - komputera, tabletu, smartfona czy domowego routera.
Bez problemu możemy dostrzec, że obecnie komputer stał się narzędziem codziennego użytku. Wykorzystujemy go do pracy, rozrywki i nauki. Zapewne nikt nie wyobraża sobie już życia bez niego. Jesteśmy coraz bardziej uzależnieni od nowych technologii i nic nie wskazuje, by miało się to w najbliższym czasie zmienić. Niestety powszechne stały się również zagrożenia, których ofiarą może stać się każdy z nas, jak wirusy czy ataki hakerów. Groźnym zjawiskiem jest również cyberprzemoc, która niesie za sobą niejednokrotnie bardzo przykre konsekwencje dla pokrzywdzonych osób. Szczególnie narażone są dzieci, które poza kontrolą rodzicielską korzystając z tego powszechnego dobrodziejstwa padają ofiarą przestępstw popełnianych za pośrednictwem Internetu.
12 października to dzień, w którym to obchodzimy Dzień Bezpiecznego Komputera.
12 października
Dzień Bezpiecznego Komputera
Takie dni ustanawiane są po to, by promować bezpieczeństwo podczas korzystania z komputera oraz Internetu, a także aby uświadomić zagrożenia, jakie coraz częściej dotyczą cyberprzestrzeni, z której korzysta już niemal 87 procent Polaków. Liczba przestępstw internetowych rośnie z roku na rok. Oznacza to konieczność edukacji z zakresu cyberbezpieczeństwa i przypominania na każdym kroku o podstawowych zasadach postępowania, nawet gdy wydają się nam błahe.
Warto więc poznać kilka podstawowych reguł, które pomogą nam chronić dostęp do naszego komputera, a tym samym naszą prywatność, dane osobowe i pieniądze w cyfrowym świecie. W związku z powyższym chcielibyśmy wszystkich serdecznie poprosić o poświęcenie kilku minut na zapoznanie się z tą krótką, ale jakże ważną dla nas wszystkich „lekcją”, związaną z bezpiecznym korzystaniem z komputera oraz sieci internetowej, i odpowiedzenie sobie na pytanie, czy aby na pewno korzystam bezpiecznie z komputera?
Oto niektóre z podstawowych zasad bezpiecznego korzystania z komputera i Internetu:
- Zawsze aktualizuj system i oprogramowanie - należy pobierać i instalować najnowsze aktualizacje oprogramowania. Osoby atakujące wyszukują i wykorzystują błędy i luki w popularnym oprogramowaniu, głównie dla emocji z tym związanych, dla zysku lub chęci spowodowania zamętu.
Zawsze aktualizuj system i oprogramowanie
- Korzystaj z programu antywirusowego i dbaj o to, by jego baza była zawsze aktualna - należy zapobiegać infekcjom wirusami, instalując oprogramowanie antywirusowe i regularnie je aktualizując oraz używać wbudowanych funkcji zabezpieczeń programów pocztowych. Nie należy również otwierać jakichkolwiek podejrzanych plików.
Korzystaj z programu antywirusowego
- Używaj silnych haseł (z małymi i wielkimi literami, cyframi i znakami specjalnymi), a zarazem różnych haseł na różnych stronach - nie ułatwiaj hakerom dostępu do systemu przez używanie haseł, które łatwo odgadnąć lub złamać. Należy wybierać tzw. silne hasła i regularnie je zmieniać. Serdecznie zachęcamy również do instalacji i korzystania z menedżera haseł, który pomoże nam tworzyć silne i bezpieczne hasła, których już nigdy nie będziemy musieli pamiętać, a doskonale wiemy, że każdy z nas posiada ich całą masę.
Używaj silnych haseł
- Korzystaj z uwierzytelniania dwuskładnikowego (o ile jest ono dostępne) - dzięki temu dodatkowemu zabezpieczeniu, nawet gdy Twoje hasło zostanie skradzione przez cyberprzestępców (potencjalnie dając im dostęp do Twoich kont internetowych), przestępca nie będzie w stanie uzyskać dostępu do Twoich kont.
Korzystaj z uwierzytelniania dwuskładnikowego
- Zawsze sprawdzaj adres WWW strony, na której się logujesz. Loguj się tylko z zaufanego urządzenia i w zaufanej sieci. Podawaj swoje dane tylko zaufanym witrynom (i tylko gdy jest to konieczne). Pamiętaj, aby się wylogować (nawet wtedy, gdy korzystasz ze swojego urządzenia) - należy zadbać, aby przeglądanie sieci Internet odbywało się w bezpieczny sposób. Strony WWW mogą zawierać programy. Te programy są na ogół nieszkodliwe i pożyteczne, ale czasem zawierają one wirusy.
Sprawdzaj adres WWW strony
- Korzystaj z poczty e-mail w bezpieczny sposób - nie otwieraj załączników z niepewnych wiadomości e-mail (najlepiej od razu je usuwaj). Poczta e-mail to najczęściej używana usługa internetowa i dlatego jest częstym obiektem ataków.
Korzystaj z poczty
e-mail w bezpieczny sposób
- Pamiętaj, że wszystko, co wrzucasz do sieci w niej zostaje. Nie pobieraj plików ze stron, których nie znasz (i tych, które wydają się podejrzane).
Nie pobieraj plików ze stron,
których nie znasz
- Nie podłączaj do swojego komputera przenośnych dysków, pendrive oraz innych urządzeń USB, pochodzących z niewiadomego lub niezaufanego źródła.
Nie podłączaj urządzeń USB
pochodzących z niewiadomego
lub niezaufanego źródła
To tylko nieliczne przykłady, w jaki sposób powinniśmy dbać o nasze bezpieczeństwo w sieci. Pamiętajmy, że przede wszystkim bezpieczeństwo to zależy w dużej mierze od nas. Każdego dnia stosujmy zasadę ograniczonego zaufania i bądźmy czujni, ponieważ cyberprzestępcy nie śpią. Pozbądźmy się również podejścia, że „mnie się to nigdy nie przydarzy” i stale podnośmy swoją wiedzę na temat bezpieczeństwa i nowych zagrożeń w sieci.