Omówienie założeń współpracy pomiędzy Uniwersytetem Gdańskim a Uniwersytetem w Tlemcen (Algieria) oraz podpisanie Memorandum of Understanding (MOU) było celem spotkania, które odbyło się 10 października 2023 roku w naszej uczelni.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele obu uczelni. Uniwersytet Gdański reprezentowali: Prorektorka ds. Współpracy Międzynarodowej dr hab. Anna Jurkowska-Zeidler, prof. UG, Dziekan Wydziału Oceanografii i Geografii dr hab. Waldemar Surosz, prof. UG, prof. dr hab. Hanna Mazur-Marzec, dr Anna Toruńska-Sitarz, Dyrektorka Biura Współpracy Międzynarodowej Magdalena Sawicz oraz dr hab. Edvardas Juchnevicius, prof. UG z Wydziału Prawa i Administracji. Z ramienia Uniwersytetu w Tlemcen w spotkaniu udział wzięli Dziekan Wydziału Nauk Przyrodniczych, o Ziemi i Środowisku prof. Nassima Mokhtari-Soulimane oraz Zastępca Prorektora ds. Współpracy Międzynarodowej i Wymiany Erasmus dr. Omar Behadada.
Celem wizyty była inicjacja współpracy między obiema uczelniami oraz podpisanie Memorandum of Understanding (MOU). Podczas spotkania dr Omar Behadada przedstawił działania projektowe prowadzone przez Uniwersytet w Tlemcen, podkreślając istotę internacjonalizacji uczelni i znaczenie partnerstw z europejskimi uniwersytetami oraz organizacjami. W ramach strategii umiędzynarodowienia Uniwersytet w Tlemcen kładzie duży nacisk na realizację wspólnych projektów międzynarodowych, takich jak Tempus Projects, Intra-Africa Projects oraz projekty programu Erasmus+. Pani Prorektor Anna Jurkowska-Zeidler podzieliła się informacjami na temat kluczowego projektu Uniwersytetów Europejskich SEA-EU, w którym uczestniczy Uniwersytet Gdański, i podkreśliła rolę międzynarodowych inicjatyw w rozwoju uczelni.
- Kluczem do sukcesu w działaniach związanych z internacjonalizacją jest promowanie jej także we własnym środowisku – podkreśliła Prorektorka prof. Anna Jurkowska-Zeidler. - Współpraca międzynarodowa ma bowiem przynosić korzyści członkom społeczności akademickiej, co w efekcie przełoży się na internacjonalizację badań i ich wyników, szeroką wymianę doświadczeń i inkluzywność oraz budowanie trwałych relacji międzyludzkich.
- Jesteśmy przygotowani do współpracy z Uniwersytetem Gdańskim w zakresie m.in. wspólnych badań i wymiany akademickiej – dodał dr. Omar Behadada.
Uczestnicy spotkania wyrazili również gotowość do podjęcia wielu różnych inicjatyw, które przyniosą korzyści studentom, wykładowcom i społeczności akademickiej. Udział w spotkaniu władz i naukowców z Wydziałów Oceanografii i Geografii (mających już wspólne plany badawcze z partnerami z Tlemcen) oraz Wydziału Prawa i Administracji (który ma doświadczenia we współpracy z innym algierskim uniwersytetem) jest dobrym krokiem na drodze do trwałej współpracy międzynarodowej z algierskimi uczelniami.
W niedalekiej przyszłość planowane jest złożenie wspólnego wniosku w ramach projektu Erasmus+.