Roczne stypendium dla wybitnych młodych uczonych z programu START

grafika

Wyróżnienie najzdolniejszych młodych uczonych i zachęcenie ich do dalszego rozwoju naukowego przez umożliwienie pełnego poświęcenia się pracy badawczej - to główne cele programu START, rocznych stypendiów przyznawanych przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej.

Program START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej wspiera wybitnych młodych uczonych znajdujących się na początku kariery naukowej. Konkurs skierowany jest do badaczek i badaczy, którzy nie ukończyli jeszcze 30 lat i posiadają udokumentowane osiągnięcia w swojej dziedzinie badań.

Wnioski w formie papierowej muszą być złożone w FNP najpóźniej 3 listopada 2023 r. Z uwagi na święto 1 listopada oraz fakt, że rektorat w dniach 2 i 3 listopada będzie nieczynny, pracownicy Biura Wsparcia Przygotowania Projektów - Inkubatora Projektowego zwracają się z prośbą o składanie sprawdzonych już wcześniej wniosków w biurze najpóźniej 27 października 2023 r.  W razie pytań można kontaktować się z pracownikami biura mailowo lub telefonicznie: projekty@ug.edu.pl, tel. 58 523 31 35, 58 523 31 02,  58 523 31 04, 58 523 30 06.

W najbliższym konkursie Fundacja ma przyznać ok. 100 rocznych stypendiów. Ważne jest to, że zgodnie z nowym regulaminem obowiązującym kandydatów składających wnioski, stypendium można otrzymać tylko raz.

Fundacja przyznaje również wyróżnienia wybitnym kandydatom, których osiągnięcia badawcze zostały najwyżej ocenione przez recenzentów konkursu w trzech obszarach dziedzinowych: nauk humanistycznych i społecznych, przyrodniczych i medycznych oraz ścisłych i technicznych.

Wnioski składane do konkursu START będą również rozpatrywane w konkursie o stypendium im. prof. Barbary Skargi, które jest przyznawane jednemu z laureatów programu w danym roku. Laureatem tego konkursu może zostać osoba, której badania wyróżniają się odważnym przekraczaniem granic między różnymi dziedzinami nauki, otwierają nowe perspektywy badawcze i tworzą nowe wartości w nauce. Stypendium takiej osoby zostanie podwyższone.

Od 2022 r. w ramach programu START przyznawane jest stypendium z wyróżnieniem im. prof. Wacława Szybalskiego, które otrzymać może wybitny młody naukowiec prowadzący badania w dziedzinach nauki uprawianych przez Fundatora, czyli biotechnologii, genetyce lub biologii molekularnej. Wyróżnienie zostało ustanowione dzięki zapisowi testamentowemu prof. Wacława Szybalskiego.

W ramach programu START został również utworzony Fundusz im. prof. Adama Sobiczewskiego. Jego celem jest dofinansowanie wybranych stypendiów najwyżej ocenionych laureatów programu zajmujących się dziedzinami bliskimi zainteresowaniom Fundatora – fizyką teoretyczną, matematyką i astronomią.

Wybrani laureaci programu START mają także możliwość otrzymania stypendium wyjazdowego na pobyt w jednym lub dwóch ośrodkach badawczych za granicą. Wyjazdy te służą nawiązaniu współpracy oraz poznaniu metod pracy badawczej w tych ośrodkach. Osoby te zostaną wybrane spośród laureatów, którzy zgłosili chęć odbycia takiego wyjazdu we wniosku stypendialnym oraz załączyli wymagane dokumenty.

Więcej informacji o programie

Czytaj też: Stypendia Marszałka Województwa Pomorskiego: najlepsi studenci i studentki poszukiwani!

Oprac. EMW/Zespół Prasowy UG