UG partnerem w Projekcie INCUBATING FREEDOM FOR UKRAINE z finansowaniem Erasmus+

 

Najnowsze dane (stan na 31 stycznia 2023 r.) wskazują, że w krajach Unii Europejskiej przebywa około 3 milionów uchodźców z Ukrainy, którzy przybyli po 24 lutego 2022 roku. Szczególnie istotne jest to, że ponad 85% z nich to kobiety z dziećmi. To bezprecedensowe wyzwanie dotyczy przede wszystkim Polski, Niemiec i Czech, które przyjęły największe grupy uchodźców, stanowiąc odpowiednio 38%, prawie 20% i 12% ogółu osób przybyłych do UE.

Najbardziej atrakcyjną formą pomocy zarówno dla uchodźców, jak i krajów przyjmujących, jest umożliwienie tym osobom zdobycia kompetencji informatycznych. Daje im to najlepsze perspektywy na znalezienie odpowiednio płatnej pracy, a jednocześnie pozwala krajom przyjmującym częściowo (tymczasowo) zaspokoić niedobory kadrowe w obszarze technologii informacyjnych. Obecnie w UE brakuje co najmniej 1,5 miliona informatyków, co podkreśla pilną potrzebę takiej inicjatywy.

Ponad 65% uchodźców z Ukrainy, głównie kobiety, posiada wykształcenie wyższe, choć w dziedzinach niezwiązanych z informatyką. To wskazuje na ogromny potencjał do przekwalifikowania i wykorzystania ich umiejętności w branży IT.

- Zarówno sektor publiczny i prywatny powinien tworzyć wspierające inicjatywy, aby pozyskać i zatrzymać większą liczbę kobiet z Ukrainy w branży IT. Dzięki zaangażowaniu i chęci rozwoju coraz więcej kobiet decyduje się na przekwalifikowanie i podnoszenie swoich kompetencji. A poprzez organizowane w projekcie szkolenia uchodźczynie będą miały możliwość zrobienia pierwszego kroku w kierunku odpowiedniego stanowiska pracy, połączonego z oczekiwanym wynagrodzeniem – mówi Zastępczyni Kanclerza ds. Informatyzacji, Komunikacji i Promocji dr hab. Inż. Aneta Oniszczuk – Jastrząbek, prof. UG korodynatorka projektu.

 

Projekt INCUBATING FREEDOM FOR UKRAINE został zaprojektowany jako odpowiedź na te wyzwania w ramach "Trzeciej Misji" uczelni. Jego celem jest opracowanie i przetestowanie narzędzi oraz strategii, które pomogą ukraińskim uchodźczyniom wojennym, przebywającym w krajach UE, zdobyć kwalifikacje w dziedzinie informatyki i przemysłu 4.0, które są poszukiwane na rynku pracy. To inicjatywa, która przyczyni się do zmniejszenia niedoboru informatyków w krajach UE, poprawi sytuację migracyjną, a także wpłynie pozytywnie na sytuację społeczno-finansową rodzin uciekających przed wojną.

Naszym celem jest wzmocnienie ekonomiczne uchodźczyń, co ułatwi im adaptację do życia w polskim społeczeństwie. Nabycie cenionych na rynku pracy kwalifikacji w zakresie IT i praktyka w polskich firmach ułatwi też potem znaczącej grupie tych osób podjęcie decyzji o powrocie do Ukrainy. Więzy zawodowe i społecznościowe nawiązane w tym procesie będą  korzystne dla obu krajów. Działając razem, możemy realnie zmieniać życie tych ludzi i przyczyniać się do tworzenia bardziej zrównoważonej przyszłości. INCUBATION FREEDOM FOR UKRAINE to krok w tym kierunku.

- Wierzymy, że efekty ich działań przyczynią się do zmniejszenia niedoboru informatyków w krajach UE, poprawią sytuację migracyjną oraz wpłyną pozytywnie na sytuację społeczno-finansową uchodźców. Razem możemy pokonać bariery i zapewnić, że uchodźcy z Ukrainy znajdą nowe perspektywy zawodowe i społeczne – podkreśla Prorektorka ds. Współpracy Międzynarodowej dr hab. Anna Jurkowska – Zeidler, prof. UG.

Dofinansowanie z programu Erasmus+: Wszystko to jest możliwe dzięki wielkiemu zaangażowaniu i wsparciu finansowemu. Projekt INCUBATING FREEDOM FOR UKRAINE otrzymał dofinansowanie w wysokości 400 000,00 € z programu Erasmus+, co jest wyrazem uznania dla potencjału tego przedsięwzięcia.

Liderem projektu jest Fundacja Edukacyjna Perspektywy (Polska), a pozostali Partnerzy to:

  • Tomas Bata University in Zlin (Czechy)
  • Elte University (Węgry)
  • Uniwersytet Gdański (Polska)
  • Kyiv Polytechnic Institute (Ukraina)

 

W Uniwersytecie Gdańskim projekt wspiera Dziekan Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki prof. dr hab. Piotr Bojarski, Kierowniczką projektu INCUBATION FREEDOM FOR UKRAINE jest dr Marta Frankowska z Zakładu Teorii Mnogości, Instytutu Matematyki, Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki, a osobą nadzorującą po stronie UG jest Zastępczyni Kanclerza ds. Informatyzacji, Komunikacji i Promocji dr hab. inż. Aneta Oniszczuk – Jastrząbek, prof. UG.

 

Zachęcamy do śledzenia tej inicjatywy, która będzie miała ogromny wpływ na naszą przyszłość.

 

Biuro Wsparcia Przygotowania Projektów – Inkubator Projektowy, oprac. MNG/ZP