Sędzia Obywatelski. Spotkanie z sędzią Igorem Tuleyą na UG 

Sędzia Igor Tuleya

O praworządności, roli sędziów w XXI w. i przyszłości sądownictwa opowiadał po pokazie filmu dokumentalnego „Sędziowie pod presją” sędzia Igor Tuleya. Przeciwnik ostatnich reform systemu sprawiedliwości spotkał się ze studentami i pracownikami Uniwersytetu Gdańskiego 14 listopada na Wydziale Nauk Społecznych. Wydarzenie poprowadził Dyrektor Instytutu Politologii UG dr hab. Arkadiusz Modrzejewski, prof. UG, zebranych powitał także Dziekan WNS prof. dr hab. Michał Harciarek. 

- Sędzia obywatelski to sędzia, który nie ogranicza swoich aktywności do sali rozpraw i wychodzi do ludzi. W ostatnich latach widzimy to np. w organizacji rozmaitych kafejek prawnych czy inicjatyw typu „Tour de Konstytucja” i akcji pt. „Rządy Prawa - Wspólna Sprawa”. Sędziowie i prawnicy trafili także na festiwale rockowe, gdzie prowadzili warsztaty edukacyjne. Jesteśmy stałymi gośćmi m.in. na Pol’and’Rock Festival - opowiadał o nowym podejściu do roli sędziego Igor Tuleya.

Sędzia

Podczas spotkania na Wydziale Nauk Społecznych spora część dyskusji dotyczyła właśnie koncepcji sędziego obywatelskiego. Gość UG wytłumaczył, dlaczego krytyka decyzji polityków przez ekspertów z danej dziedziny jest potrzebna w zdrowej demokracji, a studenci pytali o szczegóły i potencjalne nadużycia koncepcji sędziego obywatelskiego.

Gość Uniwersytetu Gdańskiego opowiedział także o swoim powrocie do orzekania po 2 latach zawieszenia przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego. W jednej z humorystycznych historii oskarżony po usłyszeniu wyroku poprosił sędziego Igora Tuleyę o autograf. - Ten podpis oskarżony dostał na kopii nakazu osadzenia go w więzieniu  - spuentował sędzia.

Prof. Arkadiusz Modrzejewski

Prof. Arkadiusz Modrzejewski

Studenci zadawali także pytania o poziom dyskursu publicznego, porównywanie polityków danej partii do działaczy PZPR czy o trudności związane z odsunięciem od orzekania. 

- Film i sam wykład bardzo mi się podobały. Dokument miał ciekawą atmosferę i rzeczywiście wprowadzał widza w stan grozy, dzięki czemu można było poczuć, jak to jest być protestującym i represjonowanym sędzią - mówi student II roku Dyplomacji Błażej Kowacz. - Wykład był ciekawy pod tym względem, że mogliśmy zobaczyć osobę, którą tak bacznie oglądaliśmy na filmie. Bardzo spodobał mi się styl  i merytoryka wykładu oraz pytania od publiczności, których było naprawdę dużo. Widać było, że studenci byli bardzo zaangażowani w tę walkę. 

Karol

- To już drugi wykład sędziego Tulei, na którym byłem. Nie zmieniam zdania, że jest to wzór do naśladowania. Odpowiada na pytania krótko i konkretnie. Widać, że jest bardzo szczerą osobą - powiedział student II roku Dyplomacji Karol Hamanowicz

Wykład sędziego Igora Tulei poprzedził pokaz filmu dokumentalnego z 2021 roku „Sędziowie pod presją” (reż. Kacper Lisowski).   

fot. i tekst Marcel Jakubowski/ Zespół Prasowy UG