Absolwentka UG Dorota Karaś laureatką Grand Press czytelników

Okładka książki

Absolwentka Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego dziennikarka Dorota Karaś została, wraz ze współautorem książki o Annie Walentynowicz, laureatką Nagrody Czytelników w konkursie Grand Press.

Dorota Karaś i Marek Sterlingow otrzymali nagrodę za książkę „Walentynowicz. Anna szuka raju” (Wydawnictwo SIW Znak).

„To zaskakujący reportaż biograficzny, ujawniający skomplikowane losy Anny Walentynowicz, jednej z czołowych bohaterek Sierpnia ’80. Książka jest wspaniale napisaną i doskonale udokumentowaną opowieścią, udowadniającą rzetelną pracę dziennikarską autorów.” – czytamy na stronie konkursu Grand Press. Ten największy prestiżowy konkurs dziennikarski organizuje od 1997 roku magazyn „Press”.

- Nagroda czytelników ma dla autorek i autorów specjalne znaczenie. Pisząc każdy tekst, reportaż czy rozdział książki, myślimy przede wszystkim o tych, którzy będą nas czytać. Pracując nad książką o Annie Walentynowicz zastanawialiśmy się nad tym szczególnie często. Jak po raz setny napisać o strajkach w 1980, żeby pokazać rozmach i wagę tego wydarzenia ale uniknąć martyrologii i nudy? Jak dotknąć tematu rzezi na Wołyniu, skoro nawet wśród historyków do dziś te wydarzenia wywołują spór? Jak opisać realia życia w zniszczonym Gdańsku w 1945 roku, by oddać klimat odbudowującego się miasta i energię mieszkańców? Dlatego recenzje czytelników, którzy mówili o tym, że od naszej książki trudno było im się oderwać, sprawiały nam ogromną radość. A nagroda czytelników w konkursie GP na książkę reporterska roku jest dla nas wspaniałym wyróżnieniem – powiedziała nam nagrodzona Dorota Karaś.

Ogłoszenie wyników odbyło się online.

Dodano przez: Biuro Rzecznika Prasowego