Studentka UG wśród najlepszych dziennikarzy ekonomicznych nagrodzonych przez NBP

Konkurs NBP

Narodowy Bank Polski po raz osiemnasty przyznał nagrody w Konkursie im. Władysława Grabskiego najlepszym dziennikarzom ekonomicznym. W kategorii „Finanse osobiste i edukacja ekonomiczna” zwyciężyła Kinga Wasilewska, studentka Zarządzania na Uniwersytecie Gdańskim. Nagrodzeni zostali autorzy i redakcje, które „w przystępny i zrozumiały sposób wyjaśniają skomplikowane zagadnienia ze świata gospodarki, przyczyniając się do podnoszenia poziomu wiedzy ekonomicznej Polaków”.

Nagrodzono lub wyróżniono łącznie siedem prac konkursowych – publikacji i audycji, które ukazały się w mediach ogólnopolskich i lokalnych w okresie od 30 września 2019 r. do 9 października 2020 r. W tym roku kapituła konkursu nie wyłoniła laureata Nagrody głównej, ani nie przyznała tytułu „Dziennikarza Ekonomicznego 2020 r.”. Obrady prowadzono pod przewodnictwem prof. Adama Budnikowskiego.

Nagrodę w kategorii „Finanse osobiste i edukacja ekonomiczna” zdobyła Kinga Wasilewska, studentka Zarządzania II roku na studiach II stopnia prowadzonych na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego. Laureatka została doceniona za stworzenie programu Spiszmy się jak na rolników przystało! emitowanego w TVP Bydgoszcz, w którym podjęto się „ważnego i aktualnego tematu”, a także „promuje się osiągnięcia polskiego rolnictwa oraz wizerunek współczesnego gospodarza”.

Jeden z odcinków programu pod linkiem

Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach:

Polityka pieniężna i stabilność finansowa

 • Stanisław Koczot, „Gazeta Bankowa”, artykuł Zapnijcie pasy, bądźcie gotowi!
  Nagroda za podjęcie ważnego i aktualnego tematu, a także przybliżenie czytelnikowi możliwych skutków pandemii dla gospodarki światowej, a w szczególności dla stabilności światowego systemu finansowego.

Finanse osobiste i edukacja ekonomiczna

 • Kinga Wasilewska, TVP3 Bydgoszcz, program Spiszmy się jak na rolników przystało!
  Nagroda za walory edukacyjne programu, jak również promowanie osiągnięć polskiego rolnictwa oraz wizerunku współczesnego gospodarza.

Felieton lub analiza

 • Filip Lamański, Obserwator Gospodarczy, artykuł O co chodzi z Centralnym Portem Komunikacyjnym?
  Nagroda za próbę zmierzenia się z pytaniem o zasadność budowy w Polsce centralnego portu lotniczego i ocenę korzyści płynących z tego przedsięwzięcia dla gospodarki.
 • Krystian Kaźmierczyk, Telewizja Republika, program Biznes Polska
  Wyróżnienie za różnorodność podejmowanych tematów, ich ciekawy dobór i aktualność.

Wywiad

 • Grzegorz Siemionczyk, „Rzeczpospolita”, artykuł Nie potrzebujemy więcej zasobów, by się rozwijać
  Nagroda za kompleksowe ukazanie perspektyw zużycia surowców i postępu technologicznego jako warunków zrównoważonego rozwoju świata. Za ciekawą i dynamiczna rozmowę, w której ukazano pożądany kierunek rozwoju ludzkości w jego gospodarczych aspektach.

Problematyka regionalna

 • Anna Rudy, „Tygodnik Zamojski”, artykuł Czy ASF doprowadzi do upadku hodowli świń na Zamojszczyźnie?
  Nagroda za podjęcie problemu ograniczeń produkcji zwierzęcej na Zamojszczyźnie i potencjalne skutki zaniechań w tej dziedzinie.
 • Redakcja TVP3 Rzeszów, materiał Regionalne tarcze antykryzysowe zrealizowany z cyklu Gospodarka w kwarantannie
  Wyróżnienie za podjęcie aktualnego tematu, ważnego zarówno dla całej polskiej gospodarki, jak i dla konkretnego regionu, a także za wysokie walory praktyczne programu.

Źródło: strona NBP

 

Biuro Rzecznika Prasowego