Rektor UG prof. dr hab. Piotr Stepnowski
Przedsiębiorcy, samorządowcy i zewnętrzni interesariusze zebrali się w Bibliotece Uniwersytetu Gdańskiego, aby wzmacniać istniejące i tworzyć nowe relacje z największą uczelnią na Pomorzu. W spotkaniu z partnerami strategicznymi wzięły udział władze uczelni, przedstawiciele wydziałów oraz reprezentanci jednostek UG odpowiedzialnych za współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym.
- Dzisiaj słowo „współpraca” będziemy odmieniać przez wszystkie przypadki. Wierzę głęboko w to, że współpraca w Uniwersytecie Gdańskim to element naszych codziennych działań - powiedział Rektor UG prof. dr hab. Piotr Stepnowski. - Współpraca naukowa jest rzeczą oczywistą, współpraca z zakresu edukacji i projektów dydaktycznych istnieje na każdej uczelni, ale współpraca z otoczeniem społeczno-gospodarczym to coś, co wymaga ciągłego dobrego definiowania i właściwego uformowania. Nadal istnieje prawdziwe wyzwanie, aby złapać synergię między tym, co akademickie, a tym, co społeczne i biznesowe.
Po oficjalnym otwarciu wydarzenia rozpoczęła się debata nt. praktyczności kształcenia w klasycznym uniwersytecie. W panelu dyskusyjnym wzięli udział Prorektor ds. Studentów i Jakości Kształcenia dr hab. Arnold Kłonczyński, prof. UG, Dyrektorka Centrum Doskonalenia Dydaktycznego i Tutoringu Uniwersytetu Gdańskiego dr Ewa Szymczak, prof. UG, Anna Bratko z HR Site Head Bayern sp. z o.o., Antonina Markut z Talent Acquisition Lead Thyssenkrupp Group Services Gdańsk sp. z o.o. oraz Dyrektorka HR w Arrow Electronics Paulina Makowska. Dyskusję moderowała Zastępczyni Dyrektora CDDiT UG dr Beata Karpińska-Musiał.
Reprezentantki firm zewnętrznych opowiedziały, czym się kierują i czego wymagają od kandydatów podczas rozmów kwalifikacyjnych. Jedną z uniwersalnych umiejętności poszukiwanych u młodych absolwentów okazały się umiejętności miękkie - zdolność do komunikacji międzypokoleniowej, współpracy czy zdrowego rozwiązywania konfliktów. Prof. Arnold Kłonczyński i prof. Ewa Szymczak opowiedzieli o procesie kształcenia na Uniwersytecie Gdańskim i nowych strategiach dydaktycznych. W rozmowie wybrzmiał także fakt, że sama wiedza nie jest już wartością, liczy się to, jak ktoś tę wiedzę wykorzysta.
Joanna Kovaćs
Publiczność natomiast pytała o umiejętności z zakresu retoryki wśród kandydatów na dane stanowisko, kryzys demograficzny, nowe technologie, umiędzynarodowienie oraz o kształcenie informatyków na Uniwersytecie Gdańskim.
Wydarzenie uświetniły występy wokalistek ze Studia Wokalnego UG.
Po oficjalnej części spotkania przyszedł czas na networking, podczas którego członkowie społeczności akademickiej UG szukali z przedstawicielami otoczenia społeczno-gospodarczego przestrzeni na wspólne działania.
Spotkanie odbyło się 8 grudnia 2023 r.