Rektor prof. dr hab. Piotr Stepnowski rozpoczął posiedzenie Senatu Uniwersytetu Gdańskiego od złożenia gratulacji prof. dr. hab. Krzysztofowi Liberkowi, który odebrał niedawno na uroczystej gali Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej nagrodę tzw. polskiego Nobla.
Następnie Senat przyjął porządek obrad.
W kolejnym punkcie, który prowadził Prorektor dr hab. Arnold Kłonczyński, prof. UG, Senatorowie opiniowali kandydaturę prof. Piotra Stepnowskiego na Rektora Uniwersytetu Gdańskiego w kadencji 2024-2028 przedstawioną przez dr hab. Urszulę Patocką-Sigłowy, prof. UG: - Rektor powinien budować bardzo różnorodny zespół, wspólnotę akademicką. Mogłabym bardzo długo przypominać wydarzenia, które miały miejsce w UG w ostatnich miesiącach, latach, ale wszyscy byliśmy, jesteśmy ich obserwatorami, uczestnikami - mówiła prof. Urszula Patocka - Sigłowy. - To wszystko, w czym uczestniczyliśmy, nie byłoby możliwe bez właściwego przywódcy, szefa, przełożonego. Profesor Piotr Stepnowski trafnie identyfikuje źródło swojej władzy, swojego przywództwa - dla jednych jest ekspertem, dla innych pewnym wzorcem. Prof. Piotr Stepnowski bardzo docenia to, co jest ważne dla całej naszej społeczności, różne techniki zarządzania, techniki partycypacyjne i to w formie nie tylko konsultowania. To, co ważne dla mnie, ale też ważne dla Państwa to skuteczność komunikacyjna. Jest wymagającym interlokutorem, a jednocześnie osobą, która słyszy, słucha i pomaga osiągnąć porozumienie - dodała.
Senat głosował następująco: 44 osoby za, 1 przeciw i 5 wstrzymało się od głosu. Tym samym senatorowie rekomendowali kandydata Radzie Uczelni, która w dniu jutrzejszym (piątek 15.12.2023) będzie rozpatrywać wniosek.
Rektor podziękował za pozytywne zaopiniowanie kandydatury.
Senat przyjął wnioski o zatrudnienie na stanowisku profesora uczelni w Uniwersytecie Gdańskim:
- wniosek o zatrudnienie dr. hab. Michała Studzińskiego referował Dziekan Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki prof. dr hab. Piotr Bojarski,
- wniosek o zatrudnienie dr. hab. Łukasza Rudnickiego referował Dziekan Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki prof. Piotr Bojarski,
- wniosek o zatrudnienie dr hab. Joanny Świętej-Musznickiej referował Dziekan Wydziału Biologii prof. dr hab. Dariusz Szlachetko,
- wniosek o zatrudnienie dr hab. Any Belen-Sainz w Międzynarodowym Centrum Technologii Kwantowych - referował Dyrektor Centrum prof. dr hab. Marek Żukowski.
Następnie Senat przyjął uchwałę w sprawie składu osobowego Konwentu Godności Honorowych Uniwersytetu Gdańskiego na okres do końca kadencji 2020-2024. Prof. dr hab. Janinę Ciechanowicz-McLean (Wydział Prawa i Administracji), która odeszła na emeryturę, zastąpił prof. dr hab. Jerzy Zajadło (również z WPiA), zasiadający już w Konwencie w poprzednich kadencjach w latach 2008 - 2020.
Kolejnym punktem obrad były, referowane łącznie przez prof. dr. hab. Mirosława Przylipiaka, dwie uchwały w sprawie wyznaczenia dra hab. Marcina Kalecińskiego, prof. UG oraz prof. Giovanny Perini Folesani na promotorów sprawujących opiekę naukową nad przygotowaniem przez mgr Izabelę Mai rozprawy doktorskiej w dziedzinie nauk humanistycznych. Jak wyjaśnił Prorektor prof. dr hab. Wiesław Laskowski powołanie to znalazło się w porządku Senatu ze względu na fakt, że jest to doktorat dziedzinowy dotyczący więcej niż jednej dziedziny.
Senat w następnym punkcie posiedzenia przegłosował pozytywnie wniosek, który referował Rektor, będący de facto zgodą Senatu na zobowiązanie UG do wyłożenia wkładu własnego w formie pożyczki (oprocentowanie 2,5 proc.) dla projektu Zielony Uniwersytet, który w znacznej części dofinansowuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. W ramach realizacji inwestycji zaplanowano wdrożenie w budynkach: Wydziału Zarządzania i Wydziału Ekonomicznego Centralnego Zintegrowanego Systemu Zarządzania Energią w budynkach BEMS (ang. Building Energy Management System, BEMS). Efektem końcowym realizacji inwestycji będzie obniżenie zużycia energii, a co za tym idzie również kosztów energii zużywanej na potrzeby własne budynków i wdrożenie sposobów obniżenia kosztów ich eksploatacji związanych ze zmniejszeniem pracochłonności w zakresie obsługi technicznej i codziennego nadzoru.
Projekt uchwały Senatu UG zmieniającej uchwałę nr 30/23 Senatu UG w sprawie warunków i trybu rekrutacji kandydatów na studia stacjonarne i niestacjonarne w Uniwersytecie Gdańskim w roku akademickim 2024/2025 referował Prorektor prof. Arnold Kłonczyński. Włączono 4 nowe kierunki studiów rozpoczynających się od roku akademickiego 2024/2025:
- stacjonarnych studiów drugiego stopnia na kierunku Environmental Law and Sustainable Development, prowadzonym przez Wydział Prawa i Administracji;
- stacjonarnych studiów drugiego stopnia na kierunku Global Studies, prowadzonym przez Wydział Nauk Społecznych;
- stacjonarnych studiów drugiego stopnia na kierunku International Financial Law, prowadzonym przez Wydział Prawa i Administracji;
- stacjonarnych studiów pierwszego stopnia na kierunku Projektowanie gier historycznych, prowadzonym przez Wydział Historyczny.
Do tego ostatniego punktu odniósł się Dziekan Wydziału Historycznego dr hab. Arkadiusz Janicki, prof. UG, który zaznaczył, że kierunek Projektowanie gier historycznych ma przygotowywać specjalistów z wiedzą w sektorze kultury ze szczególnym ukierunkowaniem na branżę gier.
Jak dodał Prorektor prof. Arnold Kłonczyński wprowadzono też redakcję językową w niektórych dotychczasowych programach.
Podjęto również uchwałę w sprawie ustalenia programów studiów na kierunkach prowadzonych w Uniwersytecie Gdańskim dotyczącą załączników - listy olimpiad uwzględnianych w procesie rekrutacyjnym.
Odnosząc się do kolejnego punktu - projektu uchwały Senatu UG w sprawie ustalenia programu studiów podyplomowych prowadzonych w Uniwersytecie Gdańskim Prorektor prof. UG Arnold Kłonczyński zaznaczył, że trzeba niektóre z nich zmodyfikować, a część być może przekształcić w kursy.
Senat przyjął też darowiznę - czyli nieodpłatne użytkowanie program Argus, po czym zatwierdził protokół posiedzenia Senatu Uniwersytetu Gdańskiego z dnia 26 października 2023 roku.
W punkcie ostatnim - sprawy różne i wolne wnioski Rektor mówił o powołaniu odrębnego ministerstwa dla szkolnictwa wyższego i o swoich staraniach o spotkanie z nowym ministrem.
- Minister zapowiedział podwyżki, jednak nie wiemy jeszcze jaką grupę obejmą i nie znamy szczegółów - mówił Rektor. - Liczymy też na dofinansowanie remontów (np. WMFiI). Minister zapowiedział też dofinansowanie modernizacji uczelni w zakresie remontu domów studenckich. Dzisiaj wszystko co robimy w tym zakresie, robimy ze środków własnych. Będą też zmiany w ewaluacji, przede wszystkim zmiany listy czasopism punktowanych - dodał Rektor.
Prorektor prof. Arnold Kłonczyński poinformował, że nasz projekt przygotowywany w ramach programu Kształcenie na potrzeby gospodarki przeszedł do ostatniego etapu i mamy nadzieję, że tym razem uzyska dofinansowanie.
Piotr Patalas z CASiD zaprosił w imieniu studentów Spotkanie Świąteczne i kiermasz charytatywny na WNS.
Na koniec posiedzenia Senatu UG Rektor prof. Piotr Stepnowski podziękował Senatowi za zaufanie i pozytywne zaopiniowanie jego kandydatury oraz złożył świąteczne życzenia.