Akademia Filmu Dokumentalnego „Docs Against Gravity” - ruszają zapisy na semestr letni 2023/2024

AFD

Światowe kino dokumentalne połączone z wykładami, spotkaniami i rozmowami - Akademia Dokumentalna, Against Gravity oraz Uniwersytet Gdański zapraszają wszystkich chętnych na kolejną odsłonę programu  Akademia Filmu Dokumentalnego „Docs Against Gravity”. Zapisy ruszają już 5 lutego!

 

W roku akademickim 2023/24, w semestrze letnim, kontynuujemy - w kolejnej odsłonie programowej i w nowym miejscu: Centrum Filmowym UG im. Andrzeja Wajdy - otwarty dla studentów, doktorantów  wszystkich kierunków oraz wolnych słuchaczy spoza uniwersytetu nowatorski przedmiot filmoznawczy: Akademia Filmu Dokumentalnego „Docs Against Gravity”. Na program zajęć składają się najwybitniejsze i najżywiej dyskutowane w ostatnich latach (w większości pokazywane premierowo) filmy dokumentalne połączone z wykładem i dyskusją z udziałem wykładowców uniwersyteckich, a także zaproszonych gości - twórców filmowych oraz specjalistów od poruszanej w filmach tematyki. Program filmowy tworzymy wraz z największym w Polsce i jednym z największych na świecie festiwali kina dokumentalnego „Millennium Docs Against Gravity”, który odbywa się  w maju w Gdyńskim Centrum Filmowym.

Każda osoba (w tym wolne słuchaczki i wolni słuchacze) uczęszczająca regularnie na zajęcia otrzyma certyfikat ukończenia Akademii Filmu Dokumentalnego „Docs Against Gravity”. Wykłady AFD są uznawane przez Uniwersytet Gdański za zajęcia fakultatywne (za zgodą dyrektora instytutu prowadzącego dany kierunek studiów), wydziałowe lub ogólnouczelniane. Studenci i doktoranci UG za zaliczony jeden semestr otrzymują od 2 do 4 punktów ECTS.

 

Zajęcia prowadzone są odpłatnie. Wszyscy uczestnicy zobowiązani są do wykupienia semestralnego dostępu do przedmiotu, którego cena wynosi 150 zł.

 

Miejsce i czas projekcji: zajęcia odbywać się będą w Centrum Filmowym UG im. Andrzeja Wajdy (Biblioteka Główna Uniwersytetu Gdańskiego, Wita Stwosza 53) we wtorki o godz. 17.00. 

Zapisy: Studentki i studenci wszystkich wydziałów mogą zapisywać się na zajęcia na Portalu Studenta w dniach 5-9 lutego lub mailowo do 27 lutego u Przemysława Rydzewskiego wysyłając wiadomość na adres e-mail: przemek@againstgravity.pl.

Zakup karnetu: dostęp do przedmiotu należy opłacić przed rozpoczęciem zajęć przelewem na konto na poniższe dane:  

AGAINST GRAVITY SP. Z O. O.  ul. Bukowińska 26c/12  02-703 Warszawa  
nr konta Alior Bank: 13 2490 0005 0000 4530 2364 5247
w tytule przelewu: Akademia Dokumentalna UG. IMIĘ I NAZWISKO

O KOLEJNOŚCI ZAPISÓW DECYDUJE KOLEJNOŚĆ ZREALIZOWANYCH WPŁAT.

Warunki zaliczenia i szczegółowe informacje:

https://www.akademiadokumentalna.pl/akademia-filmu-dokumentalnego-docs-against-gravity-semestr-letni-202324

 

Prowadzący

Paweł Sitkiewicz - filmoznawca i medioznawca, profesor Uniwersytetu Gdańskiego. Naukowo zajmuje się historią kina polskiego i światowego, a także kulturą filmową i historią komiksu. Autor czterech książek filmoznawczych, w tym: Małe wielkie kino (2009) i Gorączka filmowa (2019, finalistka Nagrody Literackiej Gdynia). Publikował m.in. w „Kwartalniku Filmowym”, „Dialogu”, „Ekranach”, „Panoptikum”, „Kulturze Popularnej”, „Images” i „Animation”. Współautor Historii kina (t. 2-4, 2011-2020) i leksykonu Powieści graficzne (2015). Kontakt: pawel.sitkiewicz@ug.edu.pl

Krystyna Weiher-Sitkiewicz - edukatorka filmowa, moderatorka spotkań, antropolożka i kuratorka wystaw. Z wykształcenia filmoznawczyni, etnolożka i polonistka. Stale współpracuje z Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych, Gdyńskim Centrum Filmowym, Against Gravity, Europejskim Centrum Solidarności, Uniwersytetem Gdańskim oraz innymi instytucjami w Polsce i za granicą. Realizatorka wielu projektów badawczych, naukowych, artystycznych, kulturalnych, literackich oraz edukacyjnych. Kustoszka w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku. Publikowała m.in. w „Tygodniku Powszechnym”. Kontakt: krystynaweiher@gmail.com

 

Koordynator: 

Przemek Rydzewski (Akademia Dokumentalna). Kontakt: przemek@againstgravity.pl (w sprawach organizacyjnych).

 

Oprac. DR/Zespół Prasowy UG