Rusza III edycja konkursu fact-checkingowego „Detektor”

Radio

Potrafisz odróżnić fakt od fake newsa? Jesteś w stanie zweryfikować napływające informacje i wskazać, w jaki sposób mijają się z prawdą? Jeśli sądzisz, że tak - sprawdź się jako fact-checker – niezależny weryfikator informacji! Rusza trzecia edycja konkursu „Detektor”, organizowanego przez Instytut Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UG we współpracy ze stowarzyszeniem Demagog.

Konkurs ma na celu wyłonienie młodych talentów w dziedzinie weryfikacji informacji (ang. fact-checking). Aby wziąć w nim udział, należy znaleźć w sieci dowolną fałszywą informację i dokonać jej sprawdzenia, a następnie przedstawić ją w kreatywnej formie w pracy tekstowej, graficznej, dźwiękowej lub audiowizualnej. W kwestii wyboru tematu i formy prezentacji uczestników ogranicza jedynie wyobraźnia! Organizatorzy proponują przygotowanie np. artykułu, podcastu, piosenki, infografiki czy plakatu.

Najważniejsze, by z pracy wynikała weryfikacja! Zgłoszenia należy przesyłać za pomocą formularza do dnia 31.03.2024 r. W konkursie mogą brać udział studentki i studenci UG wszystkich studiów I i II stopnia.

Dzięki wsparciu patronów wydarzenia na laureatów czekają atrakcyjne nagrody:

W pierwszym etapie komisja konkursowa wybierze 15 najlepszych prac - ich autorzy zakwalifikują się do etapu warsztatowego, podczas którego będą mogli poznać praktyczne techniki weryfikacji informacji. Wszyscy studenci, którzy wezmą udział w warsztatach, w maju 2024 roku będą musieli zmierzyć się z 10 zadaniami finałowymi, których rozwiązanie stanowić będzie potwierdzenie ich umiejętności weryfikacji fałszywych informacji w sieci. Szczegóły w regulaminie. Zwycięstwo w ostatnim etapie decyduje o przyznaniu nagród.

Wydarzeniu towarzyszy darmowy webinar, na którym dowiecie się więcej o fact-checkingu oraz na temat konkursu „DETEKTOR”. Więcej szczegółów wkrótce – zapraszamy do śledzenia aktualności na temat wydarzenia na stronach Instytutu Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej (IMDiKS) oraz stowarzyszenia Demagog!

 

Plakat

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym JM Rektora UG prof. dr. hab. Piotra Stepnowskiego oraz patronatem stowarzyszenia Demagog, Komisji Europejskiej w Polsce, Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej, Instytutu Badań Informacji i Komunikacji z UMK oraz działającej przy nim Poradni Weryfikacji Informacji i Profilaktyki Cyberpatologii, The Central European Digital Media Observatory (CEDMO), Google News Initiative, CyberDefence24 i Projektu Pulsar.

W kapitule tegorocznej edycji zasiadać będą prof. Małgorzata Łosiewicz (Uniwersytet Gdański), prof. Iwona Hofman (PTKS), prof. Karina Stasiuk-Krajewska (CEDMO), dr Magdalena Cyrklaff-Gorczyca (UMK), dr Aleksandra Monkos (Stowarzyszenie Demagog), Bartosz Zadura (Komisja Europejska w Polsce), Natalia Żaba (Google News Lab), Karol Jałochowski (Projekt Pulsar) oraz Adam Majchrzak (Uniwersytet Gdański i Stowarzyszenie Demagog).

Oprac. Zespół Prasowy