Przedświąteczne spotkanie z załogą „Oceanografa”, naukowo-badawczego statku UG

Prof. Piotr Stepnowski, rektor UG, podczas spotkania z załogą "Oceanografa"

Prof. Piotr Stepnowski, rektor UG, podczas spotkania z kapitanem i załogą "Oceanografa"/Fot. mat. UG.

O przyszłości „Oceanografa” - nowoczesnego statku naukowo-badawczego Wydziału Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego, badaniach prowadzonych przez naukowców UG z jego wykorzystaniem i… nadchodzących świętach rozmawiał na spotkaniu z załogą prof. Piotr Stepnowski, rektor uczelni.

Oceanograf jest ostatnim katamaranem zbudowanym na zlecenie Uniwersytetu Gdańskiego w stoczni Nauta ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Przeznaczeniem jednostki jest prowadzenie interdyscyplinarnych badań środowiska i przyrody Morza Bałtyckiego – badania biologiczne, chemiczne, fizyczne i geologiczne oraz prowadzenie zajęć dydaktycznych dla studentów kierunku oceanografia i innych. Na statku znajdują się laboratoria: mokre, pomiarowe, sterylne, termostatyzowane a także sala dydaktyczna seminaryjno-komputerowa.

Załogę stanowią m.in. kapitanowie: kpt. ż.w. mgr inż. Piotr Mrozowski i kpt. inż. Daniel Sieńko, oficerowie, marynarze oraz kucharze. Na spotkaniu przedświątecznym 22 grudnia br. rozmawiali z prof. Piotrem Stepnowskim, rektorem UG m.in. o przyszłości statku.

- Badania tu prowadzone przez naszych naukowców są unikalne w skali kraju i cieszę się, że mogłem się spotkać z załogą i rozmawiać bezpośrednio z nimi o ich pracy, problemach i sukcesach – powiedział prof. Piotr Stepnowski, rektor UG. – Jako naukowcowi związanemu z ochroną środowiska wszystko co wiąże się z basenem Morza Bałtyckiego, nad którym mieszkamy i który wyznacza kierunek wielu naszych zainteresowań badawczych, jest mi szczególnie bliski.

Ponieważ spotkanie odbyło się w szczególny, przedświątecznym okresie – złożono sobie z tej okazji wzajemnie życzenia.

Zobacz film: „Oceanograf” na morzu

"Oceanograf" Uniwersytetu Gdańskiego/Fot. mat. UG
Biuro Rzecznika Prasowego