BUG S.A. - spotkanie autorskie z prof. Izabelą Morską promujące książkę 1983. Maszynopisy

Zapraszamy serdecznie na spotkanie autorskie promujące książkę Izabeli Morskiej "1983. Maszynopisy", które odbędzie się w ramach cyklu BUG. S.A. w dniu 14 marca o godz. 17.00 2024 r. w Bibliotece Głównej UG przy ul. Wita Stwosza 53 w Gdańsku (sala 1.22 na I piętrze). Spotkanie poprowadzą prof. Olga Kubińska ​​​​​​z Instytutu Anglistyki i Amerykanistyki oraz dr hab. Artur Nowaczewski, prof. UG z Instytutu Filologii Polskiej.

W zbiorze "1983. Maszynopisy" znalazły się utwory Izabeli Morskiej z lat 1983-1985 i wcześniejsze. Symboliczny 1983 rok jest dla genialnej eseistki i późniejszej autorki dobrze przyjętej powieści "Znikanie" rokiem wytchnienia i czekania na rewolucje. Jednocześnie ona sama, poturbowana rzeczywistością kobiety wymykającej się oczekiwaniom lat osiemdziesiątych XX wieku, szuka bezpiecznych miejsc, "kieszonek". Znajduje je na obrzeżach literatury i z dala od figury uporządkowanej studentki. To miejsce, w którym żelazna kurtyna pęka, wpuszczając muzykę, film, literaturę, i wreszcie - autorską poezję. Choć perspektywa czasu pozwala autorce ocenić, gdzie mogłaby (ale nie mogła) uzupełnić swoje twórcze źródła i  konteksty, zapisy studenckich lat i decyzji o migracji pozostają zakonserwowane...
 
źródło: Hanna Łozowska, Izabela Morska 1983. Maszynopisy, "teraz!. Gdański Przewodnik Kulturalny" luty- marzec 2024

Książka 1983. Maszynopisy została zgłoszona do XII edycji Nagrody im. Wisławy Szymborskiej - polskie tomy poetyckie wydane w 2023 r.
Serdecznie gratulujemy!

Kilka słów o Autorce z noty wydawcy: 
Izabela Morska jest pisarką, eseistką, krytyczką literatury; profesorką Uniwersytetu Gdańskiego i felietonistką portalu Gdańsk Miasto Literatury. Wydała m.in. powieści Absolutna amnezja (1995) i Alma (2003), zbiory opowiadań Śmierć i spirala (1992) oraz Magiczne oko (2006), zbiór wierszy Madame intuita (2002), dramat Księga Em (2005), podręcznik-esej Twórcze pisanie dla młodych panien (1999), monografię Obszary odmienności. Rzecz o Marii Komornickiej (2007) oraz dziennik maladyczny Znikanie (2019), nominowany do nagrody Angelus i nagrodzony Pomorską Nagrodą Literacką "Wiatr od Morza". W 2018 roku otrzymała Nagrodę Literacką im. Juliana Tuwima. Wcześniej publikowała jako Filipiak. Mieszka w Gdańsku. 

Podczas spotkania będzie można nabyć książkę. Zapraszamy 

Marietta Tiszbein/Sekcja Promocji BUG