Sprawdź, co nowego w Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego

MUG

Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego (MUG) zyskało swoją stronę internetową. Zapraszamy do regularnego jej odwiedzania, czytania informacji o wystawach, projektach, badaniach, wreszcie do przeglądania galerii zdjęć zgromadzonych tu zbiorów. Zachęcamy też do dzielenia się własnymi pamiątkami i historiami związanymi z Uniwersytetem Gdańskim.

Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego powstało w 2018 r. w związku z obchodami 50-lecia istnienia Uniwersytetu Gdańskiego - największej na Pomorzu uczelni. Od 30 grudnia 2020 roku ruszyła strona MUG, na której można będzie znaleźć najświeższe informacje o działalności i zbiorach jednostki .

- Tuż obok aktualności, które będą stale uzupełniane o kolejne inicjatywny i projekty Muzeum UG znajdziemy tu informacje o wystawach i zbiorach muzeum. W galerii można będzie zapoznać się z najciekawszymi obiektami Muzeum UG, które będą wyeksponowane na przyszłej wystawie stałej znajdującej się w budynku przy ulicy Bielańskiej 5 - mówi Marta Szaszkiewicz z Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego.  

Na stronie znajdują się również zakładki zachęcające do dzielenia się historiami i indywidualnymi wspomnieniami oraz artefaktami, które dotyczą Uniwersytetu Gdańskiego i jego dwóch poprzedniczek: Wyższej Szkoły Handlu Morskiego/Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Sopocie i Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku.

Przekazane dary będą uzupełnieniem wielowątkowej historii naszej uczelni. Serdecznie zachęcamy do współpracy i śledzenia strony muzeum - dodaje Szaszkiewicz.

Zbiory zgromadzone w MUG dotyczą przede wszystkim Uniwersytetu Gdańskiego i jego dwóch poprzedniczek, ale również historii nauki na Pomorzu. Są to m.in. zbiory oceanograficzne, sportowe, przyrodnicze, techniczne, instrumenty naukowe, numizmaty, fotografie, kroniki, insygnia władzy jak również zbiory prywatne.

Biuro Rzecznika Prasowego