Wielka wędrówka Gustava, czyli historia wilka, który z Saksonii przywędrował na Pomorze

Wilk Gustav w niespełna rok przemierzył ponad 10 tys. kilometrów. Swoją wędrówkę rozpoczął w Dessau w Niemczech. Zagościł w Rostocku i Hamburgu, by stamtąd udać się niemal pod duńsko-niemiecką granicę. Wiosną swoją wędrówkę kontynuował wzdłuż drogi S6. Przywędrował na Pomorze pokonując 27 autostrad i dwie rzeki.

- Obecnie wilk jest na terenie Pobrzeża Słowińskiego, czyli między Łebą a Puckiem – zdradza dr Maciej Szewczyk z Katedry Ekologii i Zoologii Kręgowców Wydziału Biologii UG, który obecnie śledzi wędrówkę ssaka dzięki obroży z nadajnikiem GPS. Wilk Gustav prawdopodobnie rozpoczął właśnie poszukiwania partnerki.

- Okres rozrodczy u wilków to przełom zimy i wiosny. To dla Gustava będzie kluczowy okres. Jeżeli w tym czasie uda mu się znaleźć partnerkę i zostać zaakceptowanym, ma duże szanse, by wyszarpać dla siebie nieco terytorium. W tym rejonie żyją trzy watahy, dlatego też znalezienie swojego miejsca odgrywa kluczową rolę. Jeśli w tym czasie nie uda się Gustavowi znaleźć partnerki, przez kolejny rok będzie samotnym wilkiem – mówi dr Maciej Szewczyk.

Wilki są w Polsce objęte całkowitą ochroną. Według szacunków w naszym kraju żyje ich około 2 tysięcy.

dr Maciej Szewczyk

Dr Maciej Szewczyk z Katedry Ekologii i Zoologii Kręgowców Wydziału Biologii

fot. dr hab. Robert W. Mysłajek

 

oprac. Zespół Prasowy UG