Prof. Grzegorz Węgrzyn doktorem honoris causa po raz drugi!

fot. Michał Święcicki

Prof. dr hab. Grzegorz Węgrzyn po raz drugi został uhonorowany tytułem doktora honoris causa. Najwyższe wyróżnienie akademickie przyznał profesorowi Senat Uniwersytetu Rzeszowskiego w uznaniu za jego wybitne osiągnięcia naukowe oraz wkład w rozwój nauki.

Uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa prof. Grzegorzowi Węgrzynowi odbyła się 11 czerwca 2024 roku podczas uroczystego posiedzenia Senatu Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Na wstępie Prorektorka ds. Kolegium Nauk Przyrodniczych prof. dr hab. Idalia Kasprzyk przedstawiła przebieg postępowania o nadanie godności doktora honoris causa Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. dr hab. Grzegorzowi Węgrzynowi oraz przybliżyła sylwetkę Profesora. - Pan profesor Węgrzyn jest naukowcem i badaczem ponadczasowym, a jego cechy osobowości i osiągnięcia naukowe niewątpliwie można zaliczyć do tych wyróżniających się na arenie nauki światowej - podsumowała.

Następnie laudację wygłosił prof. dr hab. Maciej Balawejder. - Prof. Węgrzyn jest nie tylko wybitnym naukowcem, ale również osobą o ogromnym wpływie na rozwój młodych kadr naukowych. Jego promotorstwo 57 doktorantów, z których wielu osiągnęło najwyższe stopnie naukowe, jest dowodem na jego zaangażowanie w kształcenie przyszłych pokoleń badaczy. Thomas Edison powiedział „geniusz to jeden procent inspiracji i 99 procent potu”. Prof. Grzegorz Węgrzyn jest żywym dowodem na prawdziwość tych słów, łącząc niezwykłą inspirację z ogromną pracowitością i wytrwałością. Jego wkład w naukę i medycynę jest nieoceniony, a jego osiągnięcia będą miały długotrwały wpływ na kolejne pokolenia badaczy. Dziś z dumą i wdzięcznością przyznajemy prof. Grzegorzowi Węgrzynowi tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Rzeszowskiego. Jego wybitne osiągnięcia naukowe, zaangażowanie w edukację i pasja do odkrywania nowych horyzontów stanowią wzór do naśladowania dla nas wszystkich. Gratulujemy Profesorowi tego zaszczytnego wyróżnienia i życzymy dalszych sukcesów w jego niezwykle wartościowej pracy - powiedział laudator.

Po wygłoszeniu laudacji nastąpiła kulminacyjna część uroczystości. Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. dr hab. Sylwester Czopek odczytał treść dyplomu dla doktora honoris causa.

Zwieńczeniem uroczystości było wygłoszenie wykładu okolicznościowego przez doktora honoris causa prof. Grzegorza Węgrzyna pt. „Wykład o… nauce i ważnych osobach”. - Nauka to odkrywanie nieznanego, ale też ludzie, którzy ją tworzą. Mówiłem o badaniach, że są to moje badania, bo troszeczkę nad nimi pomyślałem, ale tak naprawdę stoi za tym cała rzesza ludzi, którzy nad tym pracowali. W prezentacji pokazywałem poszczególne osoby, zespoły, które ze mną pracują. Gdy odbieram tak zaszczytny tytuł, jak tytuł doktora honoris causa, to czuję się trochę jak - pozwolę sobie na porównanie, ponieważ zbliżają się Mistrzostwa Europy w piłce nożnej - jest to tak jakby wygrać jakieś zawody, ale uhonorowany był tylko trener. Tak więc to są ci zawodnicy, którzy brali w tym udział. Ja odbieram dzisiaj ten dyplom jako taki właśnie trener, ale pamiętajmy o tym, że jest cała grupa zawodników, którzy zapracowali na to co dzisiaj państwo usłyszeli. Chciałbym tym wszystkim osobom od prof. Taylora, mojej żonie i całemu zespołowi podziękować za te lata wspólnej pracy. Wydaje nam się, że coś ciekawego i dobrego zrobiliśmy - podsumował prof. Grzegorz Węgrzyn.

Na koniec odczytane zostały listy gratulacyjne od Przewodniczącego Polskiej Komisji Akredytacyjnej prof. Janusza Uriasza oraz od Prezydenta Miasta Rzeszowa Konrada Fijołka. Następnie Rektor UR, prof. Sylwester Czopek, zamknął tę część uroczystości.

Zapraszamy do obejrzenia relacji z ceremonii.

Fot. Michał Święcicki
Julia Bereszczyńska/Zespół Prasowy