„Każdy, kto przestaje się uczyć, jest stary, bez względu na to, czy ma 20, czy 80 lat”. Na Wydziale Nauk Społecznych odbyło się zakończenie roku akademickiego w Gdańskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku, połączone z uroczystością obchodów 20-lecia istnienia GUTW.
Wydarzenie, które miało miejsce 14 czerwca 2024 r., rozpoczęła Kierowniczka GUTW Joanna Szemraj, witając zgromadzonych na auli gości. - Na początku w zajęciach uczestniczyło 470 osób, obecnie liczba słuchaczy przekracza 1400. Liczba wykładów, które miały miejsce w 2004 roku, wynosiła 29 - obecnie proponujemy naszym studentom aż 64 wykłady. Wykładowcami są głównie wykładowcy z Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej oraz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego - 20 lat istnienia GUTW podsumowała Joanna Szemraj. - Wykłady i zajęcia z oferty dodatkowej naszego uniwersytetu odbywają się dzięki uprzejmości dziekanów: Wydziału Chemii, Wydziału Nauk Społecznych, Wydziału Prawa i Administracji, Wydziału Historycznego i Filologicznego oraz dzięki uprzejmości dyrektora Centrum Wychowania Fizycznego i Sportu i Dyrektora Biblioteki Głównej UG. W przeciągu dwudziestoletniej działalności Uniwersytetu Trzeciego Wieku dzięki inicjatywie p. Stanisławy Grażyńskiej zorganizowano ponad 64 koncerty, dzisiaj odbędzie się 65. Od niemal początku działalności Gdańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku odbywają się również spacery po Gdańsku z p. Piotrem Mazurkiem - dodała. Joanna Szemraj wspomniała również o osiągnięciach słuchaczy GUTW, w tym o osiągnięciach uczestników warsztatów plastycznych, którzy w zeszłym roku zostali wyróżnieni w konkursie plastycznym w Bydgoszczy oraz mogą się pochwalić wystawą swoich prac w dwóch gdańskich galeriach - Galerii Civitas oraz w Galerii Związku Ormiańskiego w Gdańsku.
Następnie głos zabrał Prorektor ds. Studentów i Jakości Kształcenia dr hab. Arnold Kłonczyński, prof. UG. - 20 lat to bardzo dużo, chociaż z drugiej strony, na przykład z mojej perspektywy, to ledwo dojrzały człowiek. To taki student, któremu ciągle trzeba jeszcze pomagać gdy ma 20 lat - bez przewodnika na uniwersytecie sobie nie poradzi i bez wsparcia prodziekanów nie wiadomo, jak poradziłby sobie z zaliczeniami i podejściem do egzaminów. Właśnie na takim jesteśmy teraz etapie - ciągle młodzi, potrzebujący wsparcia i przestrzeni do tego, by realizować swoje pasje i zainteresowania nie tylko naukowe. 20 lat jest to więc jednak nie za dużo. Myślę, że za kolejnych 20 lat, kiedy będziemy już w sile wieku, spojrzymy na ten uniwersytet nieco inaczej. Przez te dwie dekady Uniwersytet Trzeciego Wieku bardzo się zmienił. Na państwa oczach zmienia się rzeczywistość, zmieniają się chociażby budynki. Myślę, że tworząc tę wspólnotę uniwersytecką, będziemy dbali o to, żeby rozwijała się jeszcze bardziej i żeby ta przestrzeń była coraz bardziej wykorzystywana i coraz lepiej służyła nam wszystkim - powiedział. Prorektor zwrócił się również do wykładowców GUTW: - W sposób szczególny, grupowo, chciałbym podziękować tym z państwa, którzy swój czas, energię i wiedzę chcą przekazywać słuchaczom Gdańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, czyli wykładowcom.
Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie przez Prorektora ds. Studentów i Jakości Kształcenia prof. UG Arnolda Kłonczyńskiego oraz Kierowniczkę GUTW Joannę Szemraj dyplomów wykładowcom. Wyróżnienia odebrali:
- mgr Katarzyna Marcinkiewicz
- prof. Stanisław Ołdziej
- mgr Wanda Klipo
- prof. Dorota Pastor-Karwacka
- Nancy Villegas
- dr Wojciech Zaniewski
- mgr Krystyna Bembennek
- mgr Elwira Rewińska
- mgr Stanisława Grażyńska
- mgr Krystyna Danilewicz
- mgr Andrzej Błaszczuk
- mgr Anna Brałkowska
- mgr Joanna Kania
- mgr Ignacy Hadała
- mgr Artur Stasiak
- mgr Tomasz Bień
- Daniel Darul
- dr Maria Giedz
- dr Waldemar Borzestowski
- dr Maciej Rydel
- mgr Piotr Mazurek
- dr Mirosława Łepek
- prof. Tadeusz Palmowski
- dr Piotr Rutkowski
- Stanisław Sikora
- mgr Waldemar Pawłowski
- dr Jolanta Dyrda
- mgr Janina Górtowska
- mgr Alina Żołnierkiewicz
- mgr Bożena Hinca
- mgr Joanna Jętczak
- dr Anna Lepacka
Następnie dyplomy i podziękowania odebrały osoby, które są słuchaczami GUTW od 20 lat, czyli od 2004 roku:
- Brygida Dobrzyńska
- Krystyna Andersohn
- Elżbieta Bąk
- Maria Batorska
- Halina Spychała-Betka
- Teresa Dudek
- Krystyna Bucholc
- Alicja Bogdanowicz
- Brygida Brodzka
- Danuta Centkowska
- Zdzisława Czinnar
- Janusz Kalinowski
- Alina Kneba
- Marianna Kiełkowska
- Maria Kobylańska
- Walentyna Kuczkowska
- Krystyna Konarzewska
- Halina Klein
- Mirosława Łepek
- Renata Kowalska
- Barbara Orzechowska
- Barbara Pęśko
- Grażyna Rudzińska
- Teresa Skromak
- Barbara Stacińska
- Jolanta Stahr
- Karol Wardański
- Jadwiga Wielgołaska
- Barbara Jopkiewicz
- Anna Skibińska
- Janina Małgorzata Żukowska
- Dorota Wojtasik
Po oficjalnej części uroczystości przyszedł czas na wspomnienia. - Jest to dla mnie niezwykłe wydarzenie, a widzieć i słuchaczy, i wykładowców w takiej formie, to dla mnie olbrzymia radość. Wszystkim naszym słuchaczom, i tym, którzy są z nami od 20 lat, i tym nieco młodszym, życzę wielu ciekawych wykładów i wielu lat czynnego uczestnictwa w zajęciach. A sobie życzę tylko zdrowia, niczego więcej - powiedziała pierwsza Kierowniczka GUTW Ludwika Sikorska. - Osoby, które są z nami od początku, na pewno pamiętają kolejki w rektoracie, w których trochę się stało. Kiedyś nawet pan z ochrony zawołał policję, bo nie wiedział, co się dzieje. Przed rektoratem ustawiła się wówczas ogromna kolejka, a była 5 godzina. Także wspomnień związanych z Gdańskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku mam bardzo dużo, zarówno tych miłych, jak i tych zaskakujących - wspominała.
Następnie głos zabrała Stanisława Grażyńska: - Sławny przemysłowiec amerykański Henry Ford powiedział: „Każdy, kto przestaje się uczyć, jest stary, bez względu na to, czy ma 20, czy 80 lat. Kto kontynuuje naukę, jest młody. Najwspanialszą rzeczą w życiu jest utrzymywanie swojego umysłu młodym”. A państwo jesteście tego najlepszym przykładem. Następnie wykład pt.: „Kto jest kim w operze” wygłosił Jerzy Snakowski.
Zwieńczeniem uroczystości były występy artystyczne. Grupa pod opieką p. Tomasza Bienia - Grażyna Mielczarek, Jadwiga Jusza, Zofia Zawadzka, Barbara Juszko, Danuta Żywno i Irena Ciemińska - zaprezentowała 3 tańce: 1) madison (amerykański taniec towarzyski), 2) country walc i 3) cha-cha (latynoamerykański taniec towarzyski). Druga grupa pod opieką p. Bożeny Hincy - Józef Kuciński, Anna Jereczek i Jadwiga Hinca - zatańczyła zumbę.
Ostatnim punktem programu był koncert trzech akordeonistów: Macieja Kacprzaka, Pawła Tomasza Wiśniewskiego oraz Wojciecha Ulanowskiego - 65 koncert pod opieką p. Stanisławy Grażyńskiej.