Dr hab. Tomasz Tadeusz Koncewicz, prof. UG promotorem doktoratu obronionego na Eberhard-Karls-Universität w Tybindze

1

Kierownik Katedry Prawa Europejskiego i Komparatystyki Prawniczej dr hab. Tomasz Tadeusz Koncewicz, prof. UG był promotorem rozprawy doktorskiej Žilvinasa Švedkauskasa pt. „Patient Autocrats: Constitutional Capture in the 21st Century”.

Z uwagi na interdyscyplinarny (prawo, polityka i socjologia) charakter rozprawy doktorskiej Žilvinasa Švedkauskasa, Wydział Ekonomiczny i Nauk Społecznych Uniwersytetu w Tybindze przyjął w 2022 roku uchwałę o powołaniu dr. hab. Tomasza Tadeusza Koncewicza, prof. UG do pełnienia funkcji promotora rozprawy doktorskiej pt. „Patient Autocrats: Constitutional Capture in the 21st Century”. Drugim promotorem doktoratu był Profesor Oliver Schlumberger z Instytutu Nauk Politologicznych Wydziału Ekonomii i Nauk Społecznych Uniwersytetu w Tybindze.

Uchwałą Rady Wydziału Ekonomii i Nauk Społecznych Uniwersytetu w Tybindze dr hab. Koncewicz został następnie powołany w skład komisji doktorskiej i wyznaczony egzaminatorem w procedurze ustnej obrony.

Obrona doktoratu odbyła się publicznie 15 lipca 2024 r. w Uniwersytecie w Tybindze i została zakończona podjęciem uchwały o nadaniu tytułu doktora magna cum laudae plus.

Rozprawa doktorska dokonała nowatorskiej rekonstrukcji koncepcji constitutional capture w kontekście nowych zagrożeń dla liberalnych demokracji na świecie i wewnętrznej ewolucji (problematyzacji) systemów autorytarnych. Ambicją rozprawy było zbadanie, w jaki sposób zmiany konstytucyjne ułatwiają procesy autokratyzacji w czasach znaczonych „odwrotną falą demokracji”. Centralny koncept rozprawy - constitutional capture - został poddany wnikliwej analizie teoretycznej, a następnie przeanalizowany poprzez empiryczne studium przypadku i porównanie czterech współczesnych sytuacji wrogiego przejmowania konstytucji i porządku konstytucyjnego reprezentujących różne etapy autokratyzacji: Polski (przypadek demokratycznej recesji), Węgier (przypadek demokratycznego regresu/załamania), Turcji (przypadek demokratycznego załamania) i Egiptu (przypadek autorytarnej konsolidacji). Autor uchwycił istotną transformację reżimów politycznych już autokratycznych lub w kierunku autokracji zmierzających, argumentując, że o ile w przeszłości symbolem rządów autokratycznych były masowe naruszenia praw człowieka i „czołgi na ulicach”, dzisiaj tytułowi legalistyczni „cierpliwi autokraci” wykazują większą subtelność. Odwołują się do skrajnie większościowego rozumienia demokracji, gdzie mandat demokratyczny jest wykorzystywany do podejmowania działań formalnie legalistycznych, ale faktycznie godzących w podstawy systemu konstytucyjnego, prawa opozycji, osłabiających prawa mniejszości, atakujących niezależne instytucje (sądy) i niweczących podział władzy oraz checks and balances.   

Założony w 1477 r. Uniwersytet w Tybindze należy do najlepszych i najstarszych uniwersytetów w Niemczech.

W czasie pełnienia funkcji promotora doktoratu prof. UG Tomasz Koncewicz miał okazję gościć na Uniwersytecie w Tybindze, gdzie w listopadzie 2023 r. na zaproszenie Wydziału Ekonomii i Nauk Społecznych i Wydziału Prawa wygłosił wykład otwarty „Becoming a lawyer in Times of constitutional reckoning. Of challenges, promises and … hopes, too”. Ten wyjazd został dofinansowany ze środków UG przez Prorektora ds. Badań Naukowych prof. dr. hab. Wiesława Laskowskiego.

Z kolei dr Žilvinas Švedkauskas, na zaproszenie Katedry Prawa Europejskiego i Komparatystyki Prawniczej Wydziału Prawa i Administracji UG, miał okazję przedstawić założenia swojej rozprawy doktorskiej w marcu 2023 r. na seminarium naukowym na Wydziale Prawa i Administracji UG.

Załączniki
Załącznik Rozmiar
Poster_Koncewicz_Poster.pdf 100.53 KB
oprac. Zespół Prasowy