II Forum Rektorów Polski i Uzbekistanu. Kolejny krok w kierunku umiędzynarodowienia

1

Trzy umowy o współpracy międzynarodowej z uczelniami z Uzbekistanu podpisane przez Rektora UG prof. Piotra Stepnowskiego są efektem udziału w II Forum Rektorów Polski i Uzbekistanu.

Rektor UG prof. dr hab. Piotr Stepnowski wziął udział w II Forum Rektorów Polski i Uzbekistanu. Wydarzenie odbyło się w dniach 11-12 lipca w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Podczas Forum Rektor UG podpisał umowy o współpracy międzynarodowej z University of Tashkent for Applied Sciences, Westminster International University in Tashkent oraz Tahskent State University of Economics.

W wydarzeniu udział wzięły delegacje 13 uczelni z Uzbekistanu oraz 18 polskich uczelni. W sesji otwarcia uczestniczył Wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dr hab. Andrzej Szeptycki. Minister podkreślił, że MNiSW podejmuje wiele działań, które mają sprzyjać rozwojowi umiędzynarodowienia polskich uczelni i zachęcać naukowców do podejmowania współpracy badawczej oraz mobilności.

Współpraca między uczelniami z Polski i Uzbekistanu została zainicjowana dwa lata temu przez Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich i Fundację Edukacyjną Perspektywy. Celem odbywającego się co roku Forum jest wzmocnienie więzi między uczelniami z obu krajów oraz nawiązanie kontaktu i omówienie zakresu współpracy z nowymi partnerami, a także rozszerzenie międzynarodowej postrzegalności polskich uczelni.

Uniwersytet Gdański dynamicznie rozwija współpracę z Uzbekistanem, który stał się kluczowym partnerem w regionie Azji Centralnej, zwłaszcza w kontekście młodej demografii tego kraju. W UG działa Zespół ds. Azji Centralnej, który pracuje nad rozbudową oferty edukacyjnej, w tym w zakresie szkół letnich. Uniwersytet wzmacnia swoją obecność w regionie poprzez udział w targach edukacyjnych oraz bezpośrednie rozmowy z uczelniami, co daje możliwość dalszego rozwoju międzynarodowych inicjatyw akademickich. - Współpracujemy również w ramach programu Erasmus Plus, umożliwiając wykładowcom z obu stron udział w wymianie akademickiej i prowadzenie zajęć dydaktycznych, a pracownikom administracji odbywanie międzynarodowych szkoleń i wymianę doświadczeń w zakresie najlepszych praktyk – mówi Kierowniczka Biura Współpracy Międzynarodowej mgr Magdalena Sawicz.

- Wzrost liczby uzbeckich studentów i aktywne działania Uniwersytetu Gdańskiego pokazują, że współpraca z Uzbekistanem jest strategicznym krokiem, który przynosi korzyści obu stronom. Dzięki wspólnym projektom, studentom i naukowcom otwierają się nowe możliwości rozwoju i wymiany wiedzy, co w dłuższej perspektywie przyczyni się do jeszcze silniejszych więzi między Polską a Uzbekistanem - mówi Rektor UG prof. Piotr Stepnowski.

Ubiegłoroczne I Forum Rektorów Polski i Uzbekistanu odbyło się w Taszkiencie. Rektorzy kilkunastu polskich uczelni odwiedzili wówczas Uzbekistan, a efektem spotkania było podpisanie kilkudziesięciu umów i memorandów o współpracy.

Kolejne, III Forum Rektorów Polski i Uzbekistanu odbędzie się w kwietniu przyszłego roku w Samarkandzie.

Julia Bereszczyńska/Zespół Prasowy