Medal Senatu RP dla Rektora prof. Piotra Stepnowskiego

fot. Jakub Strzelczyk/UM

Medal Senatu Rzeczypospolitej Polskiej odebrał z rąk Marszałek Senatu RP Małgorzaty Kidawy-Błońskiej Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. Piotr Stepnowski. Odznaczenie zostało ustanowione w celu uhonorowania osób fizycznych, organizacji, instytucji oraz innych podmiotów za szczególne zasługi dla Senatu RP lub Polski, za wkład w rozwój społeczny, kulturalny, naukowy lub gospodarczy. 

 

Wręczenie medalu, który stanowi wyraz najwyższego uznania Senatu RP, nastąpiło na zakończenie dnia posiedzenia senackiej Komisji Spraw Zagranicznych oraz Komisji Klimatu i Środowiska. Przypomnijmy, że 2 września 2024 r. podczas posiedzenia, Rektor prof. Piotr Stepnowski mówił o zanieczyszczeniach Morza Bałtyckiego, ich przyczynach, skali zagrożeń i perspektywach poprawy sytuacji. Przypomniał, że Polska musi wdrażać rekomendacje Komisji Helsińskiej poprzez, m.in., redukcję ładunków biogenów czy zwrócenie uwagi na nowego typu zanieczyszczenia jak farmaceutyki czy mikroplastiki. Wymaga to nieustannego inwestowania w gospodarkę wodno-ściekową na terenie całego kraju, racjonalizację użycia nawozów sztucznych w produkcji rolnej oraz nakłady na unowocześnianie instalacji przemysłowych (więcej czytaj tu).

Komisja wypracowała także stanowisko, w oparciu o merytoryczne rekomendacje przygotowane przez zespół naukowców z Uniwersytetu Gdańskiego pod kierunkiem Rektora.

- Tematem podejmowanych przeze mnie i moich współpracowników badań naukowych jest śledzenie losów zanieczyszczeń chemicznych, także w środowisku Morza Bałtyckiego. Przygotowując rekomendacje dla Senatorów skorzystaliśmy także z wiedzy i doświadczenia naukowców zajmujących się na co dzień problematyką ochrony Bałtyku.  - powiedział prof. Piotr Stepnowski. - Musimy nieustannie przypominać, że tak naprawdę stoimy tak naprawdę stoimy na progu katastrofy ekologicznej, jeśli nie zintensyfikujemy naszych działań – życie w Bałtyku będzie coraz szybciej zamierać. Dlatego każda ścieżka, każde forum, na którym możemy przedstawić sytuację i proponować wprowadzenie zmian, jest tak ważne. 

W posiedzeniu komisji senackich uczestniczył też Rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni prof. dr hab. inż. kpt. żeglugi wielkiej Adam Weintrit, który mówił m.in. o planie zagospodarowania przestrzennego polskich obszarów morskich i badaniach środowiskowych prowadzonych przez tę uczelnię. Również on otrzymał medal Senatu RP. 

Przypomnijmy również, że obaj Rektorzy oraz Dyrektor Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk (IOPAN) prof.  Jan Marcin Węsławski i Dyrektor Morskiego Instytutu Rybackiego - Państwowego Instytutu Badawczego (PIB) dr Piotr Margoński, po obradach komisji, podpisali list intencyjny podmiotów naukowych będących armatorami sześciu statków badawczych inicjujący działalność Naukowej Floty Bałtyckiej.

 

Fot. Alan Stocki/UG
Medal Senatu Rzeczypospolitej Polskiej ma owalny kształt i nawiązuje do symboliki loga Senatu. Na awersie znajduje się wizerunek Orła Białego z rozpostartymi skrzydłami stylizowany na wizerunek z Kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu.
Rzeczniczka prasowa mgr Magdalena Nieczuja - Goniszewska, senat.gov.pl